Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hidromakit’e yerli ürün teşvik ödülü

Uludağ Üniversitesi Makine topluluğu üyeleri, ürettikleri hidrojenle çalışan “Hidromakit” adlı araçla, TÜBİTAK’tan yerli ürün teşvik ödülü aldı

Giriş Tarihi: 14.8.2016
Hidromakit’e yerli ürün teşvik ödülü
Geçtiğimiz yıllarda iki kez en iyi tasarım ödülü alan Uludağ Üniversitesi Makine topluluğu (UMAKİT), bu yıl 1-7 Ağustos tarihleri arasında 'nde düzenlenen yarışmada, "Yerli Ürün Teşvik" Ödülü'nde ikinciliğe layık görüldü. Toplam 20 kişiden oluşan ekip, hidrojenle çalışan aracın tasarım ve üretimini 6 ayda gerçekleştirdi.

MENZİLİ 250 KM
Aracın motor, motor sürücü, batarya yönetim sistemi ve kablosuz veri takibi modülünü (telemetri) kendileri tasarlayan ekip aynı zamanda aracın şasi ve kompozit kabuk üretimini de Uludağ Üniversitesi Görükle kampusundaki atölyede gerçekleştirdi. Batarya ve hidrojen enerjisini bir arada bulunduran, saatte 60 km. hıza ulaşabilen araç 4 tekerlekli 2 kişilik olarak üretildi ve 250 kilometre menzile sahip.

YÜZDE 85'İ YERLİ
Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve UMAKİT Danışmanı Doç. Dr. Fatih Karpat, öğrencilerin bütün parçalarını kendi tasarlayıp üretme vizyonuyla araç üretmeye başladıklarını ve kısa sürede yüzde 85 yerlilik oranına ulaştıklarını söyledi. Karpat, "Gelecek yıl Uludağ Üniversitesi'nin Mühendislik Fakültesi laboratuarlarında daha fazla yerli tasarımlar ve yerli ürünler ortaya çıkararak ülkemizi ve üniversitemizi ulusal ve uluslararası yarışmalarda en iyi şekilde temsil etmeye çalışacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hidromakit’e yerli ürün teşvik ödülü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN