Bakıra olan tutkusu mimarlığı bıraktırdı

Giriş Tarihi: 28.8.2016
Bakıra olan tutkusu mimarlığı bıraktırdı

’dan memleketi ’ya dönen Mümin İnce, ata mesleği bakırcılığı sürdürmenin mutluluğunu yaşıyor. Mimar olan İnce, ilgi artınca siparişlere yetişmekte zorlanmaya başladı

Lisansüstü eğitimi için gittiği 'da 18 yıl yaşadıktan sonra memleketi 'ya dönen yüksek mimar Mümin İnce, dede ve baba mesleği olan bakırcılığı sürdürerek büyük bir başarı elde etti. Cumhuriyet Caddesi'nde babadan kalma, yaklaşık 3 metrekarelik dükkanda, çekiç, zımpara, kaynak sesleri arasında bakırların ömrüne ömür katan diplomalı usta İnce, şimdilerde bakıra olan ilginin de artmasıyla bereketli günler geçiriyor.

15 ay önce kesin dönüş yaptı
Yıpranmış bakır ve pirinç eşyaları onaran, parlatan ve tekrar kullanıma hazır hale getiren 42 yaşındaki yüksek mimar Mümin İnce lise eğitimini Bursa'da tamamladıktan sonra üniversitede mimarlık bölümünü bitirdiğini söyledi. Daha sonra yüksek lisans yapmak için Avustralya'nın Melbourne kentine gittiğini anlatan İnce, "Orada işletme bölümünde yüksek lisansımı yaptım. Daha sonra 18 yıl burada kaldım ve 15 ay önce Türkiye'ye geldim. Dede ve baba mesleği olan bakır ve buna benzer ürünlerin tamirini ve bakımını yapıyorum" diye konuştu.

Babamın 40 yıllık müşterileri hâlâ dükkânıma gelir
Babasının mesleğini devam ettirmesinden çok memnun olduğunu vurgulayan İnce, şöyle devam etti: "Ben, 25 yıl okudum. Çeşitli mesleklerde ve işlerde çalıştım. Yurt dışında 18 yıl yaşadım. Buraya geldiğimde ayrı bir haz aldım, özlem duydum. Yurt dışında oluyorsunuz, kendi ülkenizde bir şeyler başarıp kendinizi gösterdiğinizde ise gerçekten dürüst, ahlaklı bir şekilde insanlara yardım ettiğinizde zaten bu anlaşılıyor ve kıymetiniz biliniyor. Babamın 40 yıllık müşterileri hala bize gelir. Bunun yanında artık bizim de müşteri kitlemiz oluşmaya başladı."

'Yeni tasarımlarımızın beğenilmesi haz veriyor'
İnce, bakırı farklı tasarımlarla yorumladıklarını belirterek, "Kardeşim de ben de el emeğiyle yapılan her şeye çok değer veriyoruz. Bir şeyler tasarlayabilmek, bu tasarımların da beğenilmesi, haz veriyor. Bundan dolayı bir karar aldık ve ikimiz de mesleklerimizi bıraktık, bu işe başladık" dedi. İşlerin iyi gittiğini dile getiren İnce, "Yeni ürünler yaptıkça insanlar daha çok ilgilenmeye başladı. Bakıra ilgi arttı. Biz de hem eski ürünler hem de yeni tasarımlar var. O yüzden insanlar, memnun. Biz de işlerimizden memnunuz. Bakır, pirinç, çelik ürünlerin tamir ve bakımını yapıyoruz. Ayrıca takı ve dekorasyon ürünlerinin imalatını da yapıyoruz. Çok fazla bakır getiren oluyor. Genelde herkesin evinde bakır bir ürün var ama bunların değeri bilinmiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakıra olan tutkusu mimarlığı bıraktırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN