Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa organ bağışında öncü

Organ naklinde öncü olan Bursa’da, Acıbadem Bursa Hastanesi ve Bursa Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen söyleşide daha çok bağış için çağrı yapıldı

Giriş Tarihi: 27.11.2016
Bursa organ bağışında öncü
Acıbadem Bursa Hastanesi Konuralp Başol Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen söyleşiye İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Acıbadem Bursa Hastanesi Mesul Müdürü Dr. Sibel Pasin, Prof. Dr. Bülent Oktay, Organ Nakli ekibinden Dr. Mahmut Danışoğlu, Dr. Hikmet Aktaş ve Organ Nakli Koordinatörü Dr. Salih Gülten konuşmacı olarak katıldı. Prof. Dr. Oktay, katılımcılara ilk yapılan organ ve böbrek nakli ile ilgili bilgiler verdi. Önceleri büyük kesilerle yapılan ameliyatların bugün karın boşluğuna yerleştirilen 3.4 adet 0.8 cm'lik borularla ve robot kolları yardımıyla yapılabildiğini açıkladı. Özellikle dikiş atılması gereken operasyonlarda hasta içindeki minik robot kollarının çok kullanışlı ve yararlı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Oktay, hassas operasyonların başarıyla tamamlanmasına olanak tanıyan 'Da Vinci Robotik Sistem' ile prostat, mesane ve böbreğin birçok hastalığının cerrahi tedavisinin kolaylıkla yapılabildiğini söyledi.

KADAVRA BAĞIŞI NEREDEYSE YOK
Ülkemizde kadavrada bağış oranın çok düşük olduğuna dikkat çeken Dr. Hikmet Aktaş ise "Maalesef bilinçsizlik ve önyargı nedeniyle kadavradan bağış oranı çok düşük. Bu durum bir çok hastanın nakil şansının düşmesi yani kaybedilmesi anlamına geliyor" diye konuştu. Organ Nakli Koordinatörü Dr. Salih Gülten de yapılan ilk organ naklinden itibaren organ naklinin etik ve hukuksal gelişimi üzerine bilgiler verdi. Bursa Bölgesi'nin organ bağışında 19.5 pmp (milyon nüfus başına düşen kadavra verici sayısı) ile Türkiye'de zirvede yer aldığını dile getiren Bursa Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan şöyle konuştu: "Bursa'da Organ bağışı ile ilgili ilk çalışmalara 2009 yılı itibariyle başladık. Tabi bu dönemde bölgemiz 1.8 pmp ile Türkiye ortalamasının altındaydı. Yürütülen eğitim ve farkındalık çalışmalarıyla bölgemiz her yıl milyon nüfus başına düşen kadavra verici sayısını artırmayı başardı." 2015 itibariyle 15 pmp ile Avrupa ortalamasına yaklaşıldığına dikkat çeken Dr. Akan, "Bu yıl 103 donör sayısı ile yakaladığımız 19.5 pmp oranla da birçok Avrupa ülkesini geride bıraktık. Son 4 yıllık döneme baktığımızda milyon nüfus başına ulaşılan bu yüksek oranlar, organ nakli bekleyen hastalar için önemli bir umut oldu. Vatandaşlarımızın göstermiş olduğu duyarlılık sayesinde, organ nakli olan birçok hasta nakil olarak sağlığına kavuştu" görüşünü dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa organ bağışında öncü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN