Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye’de her 4 kişiden birinin karaciğeri yağlı

Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Murat Keskin, yeme bozukluklarının, obezitenin ve şeker hastalığının yağlı karaciğer hastalığına sebep olduğunu belirtti. 4 kişiden birinin bu hastalığa yakalandığına dikkat çekti

Giriş Tarihi: 27.11.2016
Türkiye’de her 4 kişiden birinin karaciğeri yağlı
Yağlı karaciğer hastalığına alkol, bazı ilaçlar, hepatit C virüsünün neden olabileceğini belirten VW Medical Park Bursa Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Murat Keskin, ancak günümüzde düzensiz beslenmenin de hastalığa zemin hazırladığını anlattı. Günümüzde yeme bozukluklarının, obezitenin ve şeker hastalığının artması ile beraber yağlı karaciğer hastalığının da arttığına dikkat çeken Dr. Keskin, "Yapılan araştırmalara göre yağlı karaciğere bağlı karaciğer iltihabı olan hastaların yaklaşık yüzde 45'inde hastalık zamanla ilerlemekte ve bu hastaların ortalama yüzde 8'i ile 26 sında karaciğer sirozu görülmektedir" dedi.

OBEZİTE ORANI YÜKSEK
Alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığının giderek arttığına vurgu yapan Keskin, "Tüm dünyada obezite tanısı alanlar 2008'de 400 milyon kişiyken, 2015'de 700 Milyon kişiye ulaşmıştır. Türkiye'de toplumun yüzde 30'u obezite tanısı almıştır. Yani yaklaşık 23 milyon kişi. Aynı şekilde şeker hastalığı da giderek artmakta ve toplumda görülme sıklığı yüzde 9'a kadar varmaktadır. Bu bağlamda Türkiye'deki yağlı karaciğer hastalığı sıklığı yüzde 25'dir" ifadesini kullandı.

KİLO VERİRKEN DİKKAT
Diyet ve egzersiz şuana kadar yağlı karaciğer hastalığının en iyi tedavi şekli olduğunu belirten Keskin, "Kilo verirken yavaş ve dengeli kilo vermek önemlidir. İlaçla kesin tedavisi henüz yoktur. Bazı tansiyon, şeker ve kolesterol ilaçlarının faydalı olduğu bulunmuştur. Bu grup hastaların alkol kullanmaması, aşırı meyve tüketmemesi, fruktoz içeren hazır meyvesuları ve meşrubatlardan kaçınması önerilir. Bitkisel ve organik denilen ürünlerin araştırılmadan ve doktora danışılmadan kullanılmaması bir diğer önemli noktadır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’de her 4 kişiden birinin karaciğeri yağlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN