Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çiftlik kurdu kitap yazdı

’de fotoğrafçılık yapan Selim Solmaz kent hayatından bıkınca Meriç Nehri kıyısına bir çiftlik kurup orada yaşamaya başladı

Giriş Tarihi: 18.5.2018
Çiftlik kurdu kitap yazdı
Edirne'de uzun yıllar fotoğrafçılık yapan Selim Solmaz (58) kent yaşamından sıkılınca çareyi doğaya kaçmakta buldu. Fotoğrafçı dükkanını yakınlarına bırakan Solmaz, Meriç Nehri kıyısındaki tarlasını çiftlik haline getirdi ve burada yaşamaya başladı. Birkaç hayvan edinerek kurduğu çiftlikte şu anda 25 çeşit ve toplamda 410 hayvan sayısına ulaşan Solmaz "Hayvanların çoğu ya elime doğdu ya da çok küçükken çiftliğe getirildi. Ben onları hep ellerimle besledim. Onların bakımını beslemesini yaparken günün yorgunluğunu atıyorum" dedi.

"BENİM CENNETİM"
Solmaz, çeşitli meyve fidanı ve sebze bahçelerinin de bulunduğu ve Doğal Yaşam Çiftliği" adını verdiği çiftliği ticari bir yer haline getirme konusunda çeşitli teklifler aldığını ancak kabul etmediğini belirten Solmaz, "Burası benim adeta cennetim. Kardeşim Nuri ve benim dişimizle, tırnağımızla yarattığımız bu yere eşimiz, dostumuz çoluk çocuğuyla gelsin, çocuklar hayvanları, ağaçları, sebzeleri canlı olarak görsün istiyoruz. Çocuklar domatesin nasıl yetiştiğini, yumurtayı tavuğun yumurtladığını görsün. Hayvan sevgisini yaşayarak öğrensin" diye konuştu. Solmaz'ın çiftliği son günlerde okul gezilerine sahne oluyor. Çok sayıda okul çiftliğe düzenledikleri gezilerde öğrencilere doğal yaşamı anlatıyor.

ÇOCUK KİTABI YAZDI
Solmaz, büyüttüğü ve uğraş verdiği hayvanlarla yaşadıklarını birer hikaye olarak kaleme aldı. Çiftlik ve hayvanları konu alan 5 hikayeyi "Hayvanlara Fısıldayan Adam" adıyla bir kitapta toplayan Selim Solmaz çiftliğe gelen çocuklara kitabı imzalıyor.

ÇİFTLİKTE DERBİ MAÇI
Çiftlikte zemini tamamen doğal çim kaplı bir minyatür futbol sahası da oluşturuldu. Solmaz, çocukların gerçek çimde spor yapmalarını amaçladığını belirtiyor. Doğal çim sahada ilk maçta Edirne'deki Beşiktaş ve Galatasaray minik alt yapı takımları bir maç yaptı. Profesyonel bir hakem tarafından yönetilen maç 2-2 berabere bitti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiftlik kurdu kitap yazdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN