Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, 92 şehri geride bıraktı

’da düzenlenen akıllı kavşak uygulamaları ve yol genişletme çalışmaları sonrası sıkışık iller sıralamasında 68’nci sırada yer alan Bursa 1 yılda 160’ncı sıralara kadar geriledi

Giriş Tarihi: 10.8.2019
Bursa, 92 şehri geride bıraktı
Dünya genelinde trafik sıkışıklığı hakkında istatistikler hazırlayan Hollanda merkezli şirketin verilerine göre 2017 yılında trafiği en sıkışık iller listesinde 68'inci sırada yer alan Bursa, 2018 yılında ise yüzde 5 rahatlama ile 92 şehri geride bırakıp, 160'ıncı sıraya yerleşti. Aynı araştırmada İstanbul, trafiği en sıkışık 6'ncı kent olurken, Ankara 86, İzmir 99 ve Antalya da 156'ncı sırada yer aldı.

403 KENT İNCELENDİ
Hollanda merkezli Navigasyon teknolojisi şirketi TomTom'un dünyanın dört bir yanındaki şehirlerin ciddi hareketlilik zorluklarıyla mücadele etmesine yardımcı olmak için oluşturduğu TomTom Trafik Endeksi'nin 2018 yılı verileri açıklandı. Sürücülere, şehir planlamacılarına, otomobil üreticilerine ve politika yapıcılara, 6 kıtadaki 56 ülkenin 403 şehrindeki trafik sıkışıklığı hakkında istatistikler ve bilgiler sunan araştırmada Türkiye'den de 10 kente yer verildi. Trafiğin en sıkışık olduğu kent Hindistan'dan Bombay olurken, Kolombiya'dan Bogota ikinci ve Peru'dan Lima da trafiğin en sıkışık olduğu üçüncü şehir oldu. Trafik sıkışıklığının 2018'de yüzde 53 olarak tespit edildiği İstanbul ise Moskova'nın ardından trafiğin en sıkışık olduğu 6'ncı kent oldu.

92 BASAMAK GERİLEDİ
Araştırmada yer alan Türk şehirleri arasında trafikteki en önemli rahatlama Bursa'da görüldü. TomTom Trafik Endeksi'nin 2017 listesinde 68'inci sırada yer alan Bursa, bir yılda trafik sıkışıklığındaki yüzde 5'lik azalma ile 160'ıncı sıraya geriledi. Bursa'nın 2018 yılı trafik sıkışıklığı ise yüzde 26 olarak ölçüldü.

EN İYİ GÜN 26 AĞUSTOS
2018 yılı istatistiklerine göre Bursa, trafikteki en rahat gününü 26 Ağustos Pazar günü geçirdi. Bugünde trafikteki en düşük tıkanıklık yüzde 8 olarak ölçüldü. 2018'in en kötü günü ise 12 Ocak Cuma olarak istatistiklere yansıdı. Bugündeki en yüksek tıkanıklık ise yüzde 41'e ulaştı. Araştırmada hafta içi sabah ve akşam trafiğin zirveyi yaşadığı saatler de verilerde yer aldı. Buna göre sabah zirve yoğunluk yüzde 35, akşam zirve yoğunluk ise yüzde 58 oldu. Bu verilere göre Bursalılar sabah yoğun saatlerde 30 dakikalık yolculuk için ilave 11 dakikayı, akşam saatlerinde ise ilave 17 dakikayı arabalarında geçirdi.

'BU DAHA BAŞLANGIÇ'
Açıklanan trafik endeksi verilerini değerlendiren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bir yılda 92 basamak gerilemenin sevindirici olduğunu söyledi. Bursa'da göreve geldikten sonra ilk iş olarak trafiği ele aldıklarını, küçük dokunuşlar olarak niteledikleri akıllı kavşak uygulamaları ve yol genişletme çalışmalarına ağırlık verdiklerini hatırlatan Başkan Aktaş, "Sadece bu çalışmalar bile trafikte önemli bir rahatlamaya yol açtı. Bu rahatlama uluslararası şirketlerin verileriyle de ortaya konmuş oldu. Oysa bu yaptığımız çalışmalar sadece başlangıç. Ulaşım master planı ile birlikte hayata geçireceğimiz, köprülü kavşaklar, yeni raylı sistem hatları, mevcut raylı sistemin belli lokasyonlara uzatılması ile trafikteki sıkışıklığın iki yıl içinde daha da azalacağını hep birlikte göreceğiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa, 92 şehri geride bıraktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN