Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En güzel 14 Şubat

Giriş Tarihi: 15.1.2013 08:52 Güncelleme Tarihi: 15.1.2013 14:34

Bu yıl 14 Şubat'ta kadınlar ve onlara destek veren erkekler kadına şiddete dikkat çekmek için dans edecekler.

Şuheda AYKUT

KADINLAR DANS EDİYOR

Dünyada bir milyar kadının katılması beklenen "Bir Milyar Yükselen" eylemine Türkiye de katılıyor. Kadına ve kız çocuklarına uygulanan şiddete karşı yapılacak eylemde kadınlar ve onlara destek veren erkekler dans edecekler. 14 Şubat günü saat 13:00'da kadına şiddete dikkat çekmek için büyük dans başlayacak.

HER ÜÇ KADINDAN BİRİ ŞİDDET GÖRÜYOR
İstatistiklere göre dünya üzerinde her üç kadından biri hayatı boyunca en az bir kere dayak yiyor, tacize veya tecavüze maruz kalıyor. Bu korkunç sonuçlar Eva Ensler'i harekete geçiriyor ve bu eylem planlanıyor. Eva Ensler aktrist, kitap yazarı ve aktivist. Eylem çerçevesinde kullanılacak araç ise dans. Bu küresel eyleme A.B.D, Şili, Meksika, Almanya, İngiltere, Hindistan ve Mısır gibi daha pek çok ülkenin ardından Türkiye de katılıyor. Türkiye'den ilk başvuruyu yapan ise ünlü sunucu ve yapımcı Hakan Doğanay. İzmir Tanıtım Derneği'nin kurucu başkanı olan Doğanay ve yardımcısı Seyhan Kuralı ile birlikte resmi başvuruyu yapıp eylemin Türkiye ayağının temsilciliğini aldılar. Tüm Türkiye'yi organize etmeye çalışan Doğanay ve Kuralı şimdiden pek çok başvurunun geldiğini ve katılım oranın çok yüksek tutulması gerektiğini söylediler.KOMİTELER KURULDU MÜZİKLER BESTELENDİ
Hakan Doğanay eyleme dahil olma ve hazırlık sürecini şöyle anlatıyor, "2012'nin Ekim ayında hareketin haberini yabancı bir televizyon kanalında izledikten sonra internetten yaptığım araştırma sonucu o zaman dahil olan 160 ülke arasında Türkiye'nin olmadığını öğrendim. Arkadaşım Seyhan Kuralı ile beraber organizasyonla irtibata geçtik. Yaşadığımız şehir olan İzmir için bir etkinlik oluşturduk, amacımız ilk etapta İzmir'de bu organizasyonu başarılı bir şekilde gerçekleştirmekti. Duyurularımız sosyal paylaşım sitelerinde büyük ilgi gördü ve diğer illerden de destekler almaya başladık. Konuyu İzmir Tanıtım Derneği üyeleriyle paylaştım ve etkinliğin Türkiye rehberliğini üstlenmiş olduk. Hemen bir komite kurup çalışmalara başladık. Amacımız 14 Şubat günü İzmir'de ve tüm Türkiye'de büyük bir organizasyon yapmak ve katılımcıları konu hakkında doğru bilgilendirmek, amacından saptırılmasını önlemek. Bu eylemde araç olarak seçilen dansın yanlış anlaşılmaması gerekiyor, bu bir dans gösterisi değil, bir insanlık ayıbına dikkat çekilmesi için yapılan eylem. Türkiye ile ilgili özel hazırladığımız görsellerin,videoların, özel olarak bestelediğimiz müziklerin ve hazırlanan koreografilerin paylaşılacağı www.onebillionrisingturkey.org adresinden tüm Türkiye'yi bilgilendirmeye çalışıyoruz."

BAKAN ŞAHİN'E DAVETİYE
İl ve ilçe bazında yaklaşık 100 noktada dans eylemine katılım bekleniyor. Kişi sayısı ise Türkiye geneli için 100.000 olarak tahmin ediliyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e de eyleme katılması için davetiye gönderilecek. Doğanay, "Sayın Fatma Şahin de eyleme katılırlarsa çok mutlu olacağız, kadınların da bakanlıktan olan taleplerini dile getirmeleri eylemin konusu içinde olacak"dedi. Eylem için birçok şehir, sivil toplum örgütü ve üniversite ile işbirliğine başlanıldı. İzmirli sanatçı Sedat Yüce özel bir şarkı besteledi, şarkının stüdyo kayıtları bitmek üzere. Kayıt biter bitmez çok sayıda koreograf herkesin katılabileceği basit bir koreografi hazırlayacak ve videoları internet sitesinden ve sosyal medyadan paylaşılacak. İzmir'de büyük bir meydanın ortasın sahne kurulup profesyonel dj'ler ve koreograflar çıkarılacak. Arzu eden şehirler başka müzik ve koreografi kullanacaklar. Eylemin Türkiye sloganı "Sen de 1 ol" olarak belirlendi. Herkesi 14 Şubat günü saat 13.00'da 1 olmaya çağıran Doğanay, "İzmir'in ve Türkiye'nin tarihi bir gün yaşayacağına ve bu insanlık dramına ciddi ölçüde dikkat çekileceğine inanıyorum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En güzel 14 Şubat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN