Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milliyet muhabiri Bünyamin Aygün serbest

Suriye'de kaçırılan Milliyet gazetesi foto muhabiri Bünyamin Aygün Türkiye'ye getirildi.

Giriş Tarihi: 6.1.2014 12:02
Ayağındaki terliklerle ülkeye girdiği görülen Aygün, Cilvegözü Sınır Kapısı'nın Suriye tarafındaki tampon bölgede gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de olduğu için çok mutlu olduğunu belirtti.

Kendisini rüyada gibi hissettiğini ve kurtulduğuna inanamadığını dile getiren Aygün, "Terlikle mi geldiniz?" sorusu üzerine "Arkadaşlar ayakkabılarımı çok beğendi, o yüzden ayakkabılarımı aldılar, terlikle gönderdiler" dedi.

Suriye'de çok zor günler geçirdiğini ifade eden Aygün, kurtarılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.


'Çok zor günler yaşadım'


Bünyamin Aygün, Cilvegözü Sınır Kapısı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada zor ve acı günler yaşadığını söyledi. Her şeye rağmen kendi ülkesinde olmanın müthiş bir duygu olduğunu vurgulayan Aygün, "Şu anda kendi ülkeme ayak basmış olmak, doğrusu bu kadar insan beklemiyordum. Oradaki sürecin uzayacağını düşünüyordum. Sorgulama bitince 20 gün sonra biraz daha rahat oldu benim için. Sonuçta ne olursa olsun elleriniz kelepçeli, gözleriniz bağlı saatin üçünde beşinde sürekli yerleriniz değiştiriliyor. Bilmediğiniz bir yerde sorguya alınıyorsunuz. Gözüm kapalı nerede tutulduğumu bilmiyorum. İşkence yapılmadı açıkçası ama tabiki sorgu normal bir sorgu olmuyor. Beni kaçıran örgüt El-Kaide bağlantılı bir örgüttü" dedi.

Kendisini kaçıranların "kadı" dediği kişinin yaklaşık 20 gün sonra hakkında karar verdiğini dile getiren Aygün, "İnfazla ya kurşuna diziliyor ya da kesiliyor. 'Seni keseceğiz, kesilmek senin için daha onurlu, son sözlerini söyle' dediler. Tabiki çok zor oldu" ifadelerini kullandı.

Günler sonra tıraş oldu, ilk kahvaltısını yaptı


Aygün, sınır kapısındaki işlemlerinin ardından Büyük Antakya Oteli'ne yerleşti. Bu sabah erken saatte uyanan Aygün, kahvaltısını otelde yaparken sakalını kestiği görüldü. Çalışma arkadaşlarıyla kahvaltı yapan Aygün'ün gülümsediği dikkat çekerken kahvaltıda Hatay'a özgü peynirler, humus ve omlet yedi. Aygün, kahvaltıda kendisine eşlik eden DHA muhabirine kahvaltı yapmayı çok özlediğini vurgulayarak, "Uzun süredir yatakta yatmamıştım. Yatakta yatıp yatmamak konusunda tereddütte kaldım. En çok da Ortaköy'ü özledim" dedi.

Uçuşlar iptal... öğle saatlerinde istanbul'a gelecek

Bugün saat 08.20 uçağıyla İstanbul'a gitmeyi düşünen Aygün, Hatay Havalimanı'na gittiğinde aşırı sisten dolayı uçuşların iptal olduğunu öğrendi. Aygün'ün karayoluyla Adana'ya gelip, buradan uçakla İstanbul'a gitmesi bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milliyet muhabiri Bünyamin Aygün serbest
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN