AA, Sayıştay denetimine tabi değil

Giriş Tarihi: 31.1.2014 16:37

Anadolu Ajansının (AA) Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre kurulmuş özel bir şirket statüsünde olup, diğer özel şirketler gibi Sayıştay denetimine tabi bulunmadığı bildirildi.

Anadolu Ajansından yapılan yazılı açıklamada, kamuoyunda Anadolu Ajansı T.A.Ş'nin Sayıştay denetiminden çıkarıldığı, Hazine Müsteşarlığı 2012 Denetim Raporu'na göre Hazineyi zarara uğrattığı konusunda gerçeğe aykırı ve mesnetsiz iddiaların yer aldığı belirtildi.

Anadolu Ajansının, Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre kurulmuş özel bir şirket statüsünde bulunduğu, diğer özel şirketler gibi Sayıştay denetimine tabi olmadığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Dolayısıyla kamuoyunda Anadolu Ajansı T.A.Ş. hakkında çıkan, Ajans'ın Sayıştay denetiminden çıkarıldığına ilişkin iddialar gerçeğe aykırıdır ve iddia sahipleri asgari hukuk bilgisinden yoksundur. Bununla birlikte Hazine Müsteşarlığı 2012 Denetim Raporu'nda, Ajans'ın Hazine'yi zarara uğrattığına dair herhangi bilgi bulunmamaktadır."

Açıklamada, Anadolu Ajansının 93 yıldır süren hisse sorununun kökten çözümü ve hukuki belirsizliğin ortadan kaldırılmasına yönelik yapılan düzenlemelere ilişkin yanıltıcı haberlerle Ajans'ın yıpratılmaya çalışılmasının, gazetecilik mesleği ve basın etik kurallarına aykırı olduğuna işaret edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AA, Sayıştay denetimine tabi değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN