Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mustafa Balbay'dan internet gazetecilerine destek

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, alt komisyonda çalışmaları süren internet haber sitelerinin Basın Kanunu kapsamına alınmasını öngören kanun tasarısını olumlu bir adım olarak nitelendirirken, bazı maddelerin yeniden düzenlenmesi gerektiğini savundu.

Giriş Tarihi: 10.5.2014 11:48

Tasarıyı AA muhabirine değerlendiren Balbay, yasalaşması halinde internet gazeteciliğinin devlet tarafından resmi olarak kabul göreceğinin altını çizdi.

İNTERNET ÇALIŞANLARI DA BASIN KARTI SAHİBİ OLACAKLAR


"Tasarı ile internet gazeteciliği de resmen devlet tarafından gazeteden sayılıyor. Bu olumlu internet medyasında çalışan arkadaşlarımızın da basın kartı sahibi olabilmesi, 'evet ben gazeteciyim' diyebilmesi gerekiyordu" ifadesini kullanan Balbay, ancak tasarıda bazı pürüzler olduğunu söyledi.

Tasarının internet yayıncılığı yapan organın kendisinden istenen koşulları yerine getirmemesi halinde ilan sözleşmesinin iptal edilmesinin, sarı basın kartlarının geri alınmasının daha sonra yargıya gidilmesinin öngörüldüğünü ifade eden Balbay, şunları kaydetti:

"Önce cezayı vermiş oluyorsun, ondan sonra yargıya gönderiyorsun. Burada büyük bir terslik var. Öncelikle bu maddenin değiştirilmesi gerekiyor. Bu da akla, 'basın ilan kurumunun bu kurumlara vereceği reklamlar bir denetim aracı olarak mı planlanıyor' sorusunu getiriyor. Koşulların yerine getirilmemesi idari bir sorundur ve çözümün de idari olması gerekir. Kurumu yok etmeye yönelik olmaması gerekir. Toptan bir cezalandırma söz konusu burada bir mantık hatası olduğunu düşünüyorum. Öncelikle onun düzeltilmesi gerekiyor."

"HER YENİ DÜZENLEME İKİ VERİYOR BİR ALIYOR"


İnternet gazeteciliğinin basın kanunu kapsamına alınması için yapılması gerekenin bir madde ile düzenlenebileceğini vurgulayan Balbay, "İnternet gazeteleri de basın kanununa göre yayın organı sayılırdı demek yeterliydi bence. Bir düzenleme yapılması olumludur ama bu düzenlemenin koşullara dayandırılması niyet sorgulamasını beraberinde getirdi. İnternet gazeteciliği de Türkiye'deki normal gazetecilikten sayılmalı. Ama bunun koşullarını ayrıntılandırdığınız an bence iş çok çatallaşır" dedi.

Her yeni ve kapsamlı düzenlemenin beraberinde pek çok sıkıntıyı de getirdiğini belirten Balbay, şöyle konuştu:

"İnternet gazeteleri de gazetecilikten sayılacaksa bence iki maddelik bir düzenleme yeterdi. Her yeni düzenleme iki veriyor, bir alıyor. Bir tür karmaşa içermekte. Şimdi Türkiye'de örneğin 'ülke çapında çıkan gazeteye göre, şehir gazetelerine göre, 20 sayfalık gazetelere göre, 50 sayfalık gazetelere göre' diye yasa var mı? Yok. Olmaması lazım. 'Ben basın özgürlüğü hakkımı kullanmak istiyorum' dediğinde, 'gazetede kullanırsın, televizyona bir bakalım' denir mi? Ayrılmaz. İnternet gazeteciliği de Türkiye'deki genel gazetecilik çizgisinin bir parçası sayılmalı, ona özel bir düzenleme yaptığınız zaman tartışmaya hazır hale gelir."

"GÜNLÜK GAZETE EKMEKTİR"


İnternet gazeteciliğindeki gelişmeleri olumlu bulduğunu, ancak bu mecranın basılı gazetelerin yerine alabileceği endişelerini yersiz bulduğunu belirten Balbay, "Ekmeğin milattan önce 10 bin yıl önce bulunduğu farz ediliyor. Sürekli yeni tip ekmekler geliyor. Ama ekmek varlığını koruyor. Bence günlük gazete ekmektir. Her ne olursa olsun ekmek ekmek olarak kalıyor. Medyanın interneti çıkacak, başka şeyler çıkacak ama gazete kalacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mustafa Balbay'dan internet gazetecilerine destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN