Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taraf gazetesi, "tekzibi" bile çarpıttı

Giriş Tarihi: 18.6.2014 11:18

AA’nın düzeltme metnindeki rakamları çarpıtan gazete tekzibi aynı sayfa ve sütunda yayınlamadı.

Anadolu Ajansı'na yönelik asılsız iddia ve haberleri karşısında mahkemelerin verdiği düzeltme metnini yayınlamak zorunda kalan Taraf gazetesi, bu sefer de hem düzeltme metnindeki rakamları çarpıttı hem de tekzibi aynı sayfa ve sütunda yayınlamadı.

Gazete, 4 Nisan 2014 tarihli nüshasında, "AA… Müdürüme Para Dayanmıyor" başlığıyla verdiği haberde geçen "Geçen yıl 9 Nisan'da toplanan şirket Genel Kurulunda AA hisselerinin sermaye artırımı gündeme gelmiş ve rüçhan haklarını kullanamayan ortakların yerine Kemal Öztürk'ün AA hisselerinin yüzde 25,2'sini 1 milyon 287 bin TL'ye üzerine geçmesine karar verilmişti" ifadesi üzerine, maddi hata ve Ajans Genel Müdürünün kişilik haklarına ağır saldırıda bulunduğu üslup ve ifadeler sebebiyle Ankara 12. Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararı doğrultusunda tekzip yayımladı.


RAKAMLARDA DEĞİŞİKLİK YAPARAK MEVZUATA UYGUN YAYIMLAMADI

Gazete, düzeltme metnindeki rakamlarda değişiklik yaptı hem de mevzuata uygun yayımlamadı. Mahkemenin kararı doğrultusunda gönderilen tekzip metninde, bila bedel devredildiği belirtilen hisse oranı yüzde 25,65 iken Gazetenin yayınladığı düzeltme metninde bu rakam yüzde 85,65 olarak belirtildi. Yine Basın Kanunu'na göre düzeltmeyi, söz konusu haberi yer aldığı sayfa ve sütunlarda, aynı puntolarla yayınlaması gereken Gazete, bu kurala da uymadı. AA, mevzuata aykırı her iki durum için gerekli hukuki işlemleri başlattı.


MAHKEMENİN DÜZELTME KARARI

AA'nın başvurusu üzerine mahkemenin verdiği karar doğrultusunda Taraf gazetesinin yayımladığı tekzip metninde, gazetenin gerçeğe aykırı itham, mesnetsiz iddia ve objektif kriterlerden uzak bir haber diline yer verdiği belirtildi.

Ajansın hisseleri üzerine yapılan haberin tümüyle gerçeklerden uzak, kurgulanmış ve maddi hatalardan müteşekkil olduğu belirtilen tekzip metninde, şunlar kaydedildi:

"Ajans'ın yüzde 25'ini üzerine geçirdi para ödemiyor" başlıklı haberinde, 'Geçen yıl 9 Nisan'da toplanan şirket genel kurulunda AA hisselerinin sermaye artırımı gündeme gelmiş ve rüçhan haklarını kullanamayan ortakların yerine Kemal Öztürk'ün AA hisselerinin yüzde 25,2'sini 1 milyon 287 bin TL'ye üzerine geçmesine karar verilmişti' haberi tümüyle gerçeğe aykırıdır. Anadolu Ajansı T.A.Ş. hakkında çıkarılmış 57 sayılı Kanuna, 6518 sayılı ve 06.02.2014 tarihli Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkın KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 4'üncü maddesi ile eklenen hüküm uyarınca Ajans tüzel kişiliği kendi paylarını Ticaret Kanunu'ndaki sınırlamaya tabi olmaksızın geri alabilmektedir. Bu bağlamda, Genel Müdür tarafından 26.02.2014 tarihinde, 12.825,00 TL ödenerek alınan yüzde 25,65 oranındaki hisse, bila bedel şirkete devredilmiştir. Genel Müdür üzerinde hiçbir pay kalmamıştır"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taraf gazetesi, "tekzibi" bile çarpıttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN