Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lacivert ‘mültecilik’ dosyasıyla çıktı

Giriş Tarihi: 31.10.2014 13:50
Lacivert ‘mültecilik’ dosyasıyla çıktı

Lacivert Dergi 7’nci sayısı ile raflarda yerini aldı. Lacivert Kasım sayısında, Türkiye’nin gündeminden uzun süre düşmeyecek bir konuyu işliyor: Mültecilik.

Kasım sayısıyla okurlarıyla buluşan Lacivert, Türkiye'nin ve dünyanın son yıllardaki en büyük problemlerinden birisi olan mültecilik olgusunu ele alıyor ve her sayı olduğu gibi yine çarpıcı makalelerle, röportajlarla, analizlerle konuyu derinlemesine tartışıyor.

Suriye'de devam eden iç savaş sonucu yalnızca Türkiye'de 2 milyonu aşkın Suriyeli mülteci yer alıyor. Yine komşu ülkelerdeki savaşlardan, zulümlerden kaçan Ezidiler, Kürtler ve daha pek çok ırk ve dinden insan da kitlesel olarak Türkiye'ye sığınıyor. Batılı ülkeler ise tüm dünyayı ilgilendiren bu insani probleme ortak olmak istemiyorlar. Bugünden sonra uzun yıllar konuşulacak, gündemden düşmeyecek 'mültecilik' konusu Lacivert'te enine boyuna tartışılıyor. Göç ve mültecilik kavramlarının tarihsel seyrinden yurt edinme hakkının ne olduğuna, Türkiye'deki Suriyeli çocukların hayat hikâyelerinden Ezidi kamplarındaki yaşam mücadelesine kadar konunun pek çok boyutu Lacivert sayfalarında işleniyor. Dosya röportajında ise İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Prof. Dr. İbrahim Kaya ve Doç. Dr. Faruk Kerem Giray mültecilik meselesini bütün hukuki cepheleriyle anlatıyor.

Dolu dolu, kaliteli, iddialı içerik

Lacivert'in 'mültecilik' sayısında, dosya makaleleri dışında da pek çok dikkat çekici yazı bulunuyor. Mahmut Övür'ün kaleminden çözüm süreci, Yeryüzü Doktorları'nın Başkanı Dr. Kerem Kınık ile röportaj, Şam gezi yazısı, Susuz Yaz filminin bir eleştirisi, fotoğraf sanatçısı Sabiha Çimen'in fotoğrafı ve anlatımıyla Suriyeli Rawan Alalawe'nin hikâyesi de bu ay Lacivert sayfalarında okuyabileceğiniz konulardan bazıları. Lacivert'in portre sayfasında ise bu ay sıra dışı yaşamıyla Fatma Aliye Hanım yer alıyor.

Lacivert'te ayrıca; dünyadan ilginç portreler ve haberler, sergi yazısı, aylık kültür-sanat ajandası ve iyi şeyler yapmak için seçenekler sunan 'iyi şeyler ajandası', Twitter ve kitap tanıtım sayfaları yer alıyor. Lacivert 7'nci sayısında okurlarının karşısına yine oldukça iddialı ve kaliteli içerikle çıkıyor.

Lacivertdergi.com
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lacivert ‘mültecilik’ dosyasıyla çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN