Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni Asır, "Yılın Gazetesi" seçildi

Kuruluşunun 120. yılını kutlayan Yeni Asır, UNESCO İsmail Gaspıralı Yılın Gazetesi Ödülü'ne, layık görüldü.

Giriş Tarihi: 4.11.2014 14:23
Yeni Asır, Yılın Gazetesi seçildi
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO'nun, vefatının 100. yılı kapsamında 2014 yılını İsmail Gaspıralı Yılı" ilan etmesi nedeniyle, Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği ile Bartın Gazeteciler Derneği tarafından düzenlenen "UNESCO İsmail Gaspıralı Bey Gazetecilik ve İnsan Hakları" ödül töreni, Bartın'da gerçekleşti. Törene, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili Ganire Paşayeva, Irak Türkmen Cephesi Lideri ve Kerkük Milletvekili Erşat Salili ile Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa ve Türki devletlerin temsilcileri ve basın mensupları katıldı. Yeni Asır'ın ödülünü, Genel Yayın Yönetmeni Şebnem Bursalı, Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı'nın elinden aldı.
Ödülü almaktan büyük gurur duyduğunu belirten Bursalı, "Dilde, fikirde ve işte birlik olmanın öneminin daha da arttığı bu günlerde, böyle anlamlı bir ödüle layık olmak onur verici. Türk coğrafyasında yaşayan en eski gazeteyiz. 120 yaşındayız. Yeni Asır gazetesi 1895 yılında o zamanki Osmanlı toprağı olan Selanik'te kuruldu ve 1924'de şimdi merkezimiz olan İzmir'e geldi. Savaşlar yaşadık, darbeler yaşadık, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna tanıklık ettik. 1930'larda, 50'lerde, 60'larda, 80'lerde darbeleri yaşadık, tanıklık ettik. Sadece tanıklık etmekle kalmadık. Yeni Asır, bunun bedelini defalarca ödemiş bir gazetedir" dedi.

YAŞAYAN EN ESKİ GAZETE

Türk coğrafyasının yaşayan en eski gazete olarak 300 kişiyle Yeni Asır'ın çok büyük bir gazete konumunda olduğunu söyleyen Şebnem Bursalı, "Bizi bu ödüle layık gördüğünüz için değerli jüri üyelerine ve buradaki değerli haziruna teşekkür ediyorum. Ve tabii ki değerli ağabeyim, gazeteci büyüğüm Nuri Kolaylı'nın elinden de böyle bir ödül almak ayrıca benim için büyük bir keyiftir. Biz Yeni Asır'ı, 'Demokrasi adımız, özgürlük soyadımız, haberimiz namusumuzdur' anlayışı ile çıkarıyoruz" diye konuştu.

ANADOLU'YA ÖRNEK OLDU

Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı ise, "Yeni Asır ve Şebnem Bursalı, bu ödüle fazlasıyla layıktır. Kendilerini kutluyorum. Yeni Asır Türkiye'nin en eski gazetelerinden biri. İzmir bölgesinde çıkmasına rağmen, Anadolu'nun her tarafına örnek olmuş bir gazetedir" diye konuştu.

İSMAİL GASPIRALI BEY KİMDİR?

Bahçesaray doğumlu İsmail Gaspıralı Bey'in yükselen Rus milliyetçiliği ve Panslavizme karşı Pantürkizmin ve düşün yapısının gelişmesinde katkısı oldu. Kırım Yarımadası'nda, bir halkın uyanmasına neden olan değişimin vesilesi bir Kırım Tatarı olarak, Kafkasya'nın yükselen değeri oldu. Çarlık Rusyası'nın devrilmesi ve ihtilalcilere destek verilmesi fikrini savunuyordu. İlk Türkçe gazete olan Tercüman'ı çıkardı. 20. yüzyılda çağdaş Türk edebiyatının Önemli isimlerinden biri olarak anılmasının yanında, Türkçeye edebi bir kimlik kazandırarak, Türk dünyasında "tek dil" olması ve okuma-yazma seferberliği için de çalışmalar yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni Asır, "Yılın Gazetesi" seçildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN