Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Bunlar tam zır cahil"

Yazar Ersoy Dede, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Papa'ya davet mektubu olduğu söylenen metindeki ifadeler hakkında yapılan tartışmaları yazdı. Ersoy, mektupta kullanılan dilin diplomatik bir gereklilik olduğunu vurgularken buradaki dil hassasiyetinin arkasındaki duruma işaret etti. Ersoy'un kaleme aldığı 'Papa'ya hitap tartışması' yazısından çarpıcı bölümler şöyle...

Giriş Tarihi: 16.11.2014 09:44 Güncelleme Tarihi: 16.11.2014 11:37
Bunlar tam zır cahil
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Papa'yı Türkiye'ye davet mektubu olduğu söylşenen bir metin yayınlandı dün gazetelerden birinde. Mektubun muhtevasından çok hitap şekline takılmış bazıları.. Meğer Erdoğan 'kutsiyetpenah' diye seslenmiş Papa'ya..Bu zır cahiller Vatikan'la diplomatik yazışma teamülleri konusunda herhangi bir okuma yapmadıkları için durup duruken Recep Tayyip Erdoğan'ın böyle bir ifade kullandığını zannetmiş olmalılar. Düşünün ki; bir devlet olarak tanıdığınız Vatikan'ın Devlet Başkanı konumundaki kişi Türkiye Cumhhuriyeti Cumhurbaşkanı'na hitaben bir mektup yazıyor.. Ne diyecek hitap olarak ? 'Merhaba Recep' mi?..Kurmayacaksanız eğer o ülkele bir diplomatik ilişki kurmazsınız. Ama kurduysanız, onun da kuralları vardır, kabul ederek yol kat edersiniz. Yazılmış resmi metinlere bakarak söyleyebiliriz ki bizim 'papa' olarak kısaca bildiğimiz şahsın resmiyette ismi o kadar kısa değildir. Bazı metinlerde Papa için; "Supreme Pontiff" sıfatı kullanılır. Bu en büyük ruhani lider anlamına gelir. Hristiyan ülkelerin devlet başkanları resmi yazışmalarında bununla da yetinmezler. "Pontifus Maximus" derler. Daha Yüceltmek adına. Bu iki sıfat da halen diplomatik yazışmalarda kullanılıyor.

OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ

Aynı zamanda Papa, 'Roma Başpskopos'udur. Busıfatıyla ona daha ziyade Doğu VE Ortodoks Kilisleri hitap ederler. Örneğin Ortodokslar Ppapa2ya mektup yazdıklarında 'His Holliness' veya 'Your Hooliness' demek zorundadır. Bu 2 kere 2'nin 4 ettiği kadar net. Devamı da var. Kardinal Büyükelçiler için "Ekselans", diğer Kardinaller için ise "Monsenyör" sıfatı kullanılır. Dolayısıyla Papa'ya hitaben yazılmış olan davet mektubu, tamamen diplomatik bir dil kullanılarak ve olması gerektiği gibi yazılmıştır.. Nokta..

GÜLEN DE PAPA'YA MEKTUP YAZMIŞTI

Aslında dil konusunda ne kadar hassas olunduğu bu karalama kampanyasına gönüllü katılan cemaate yakın bazı yayın organlarının biliyor olması gerekirdi. Zira Fethullah Gülen de Papa'ya hitaben yazdığı mektubuna pek muhterem Papa cenapları diye başlamış, imzasını atarken de 'M. Fethullah Gülen / Rabb'in aciz kulu' diye bitirmişti.(9 Şubat 1998) Normal yani bunlar. Cemaat medyası hemen veryansın etmeye başladı da, o nedenle hatırlatmak istedim..

KİMSE BUNU SORGULAMIYOR

Papa ile Türkiye Cumhuriyeti'nin hem de ilk defa değil, pek çok kez olduğu gibi karşılıklı diplomatik ilişki tesisi etmesi anlaşılır. Peki ya cemaatlerin kurduğu ilişkileri nasıl okumamız lazım.? Vatikan'ın Türkiye temsilcisi Monseryör Marovitz'in aracılığıyla çıkılan Roma yolculuğu öncesinde kamerlara dönüp şöyle diyordun Fethullah Gülen; orada görüşeceğiz Papa Hazretleri ile'. Hazret ile ...Sonra?...Görüşmeden sonra çıkıyor Papa; 'Tanrı, Türkiye'yi takdis etsin' diyor. Papa ile yapılan yazışmada da Fethullah Gülen; 'sizin hürmetinizn bir parçasıyım' diyor, kimse bunu sorgulamıyor ama diplomatik bit hitap üzerinden fırtınalar kopartılıyor...Nedir Papa'nın hizmeti? Evin camdan ise, taş atarken bir daha düşüneceksin..

Ersoy Dede / Akit

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Bunlar tam zır cahil"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN