Kenan Işık'ın Osmanlıca sitemi

Kenan Işık, rahatsızlanmadan önce Kim Milyoner Olmak İster? yarışmasında Osmanlıca'nın katledilmesini bu sözlerle eleştirmişti.

Giriş Tarihi: 11.12.2014 13:47
Kenan Işık'ın Osmanlıca sitemi
Osmanlıca'nın zorunlu ders olarak liselerde okutulması Milli Eğitim Şurası'nda gündeme gelince, yeni bir tartışma da başladı. Kimisi "ne işimize yarayacak" derken kimisi de Osmanlıca eserler okunmadan geçmişe ait sağlıklı bilgiler edinilemeyeğini savunarak öneriye destek verdi.

AYLAR ÖNCE YARIŞMADA SİTEM ETMİŞTİ

Bu tartışmalarla birlikte, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle aylardır ekrandan uzak kalan Kenan Işık'ın, Kim Milyoner Olmak İster'de, Osmanlıca'nın unutturulmasına ilişkin sitemi bir kez daha hatırlandı.

"KEŞKE OSMANLICAYA BU KADAR GADDARCA DAVRANILMASAYDI"

Işık, Kim Milyoner Olmak İster isimli yarışmada çıkan bir soru üzerine "Keşke Osmanlıca'ya bu kadar gaddarca davranılmasaydı" ifadesini kullanmıştı.

İŞTE O KONUŞMA

"OSMANLICA'NIN KELİME DAĞARCIĞI ZENGİNDİ"

Günümüzde bir sözcükle birden fazla durumun açıklandığını, ancak bunun dilde yavanlaşmaya sebep olduğunu belirten Kenan Işık, Osmanlı Türkçesi'nde zengin kelime dağarcığının olduğunu, aslında aynı anlama gelen her sözcükte ince farklılıklar olduğuna dikkat çekmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kenan Işık'ın Osmanlıca sitemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN