YGS soru ve cevapları açıklandı — İşte sorular (Peki sonuçlar ne zaman açıklanacak?)

Giriş Tarihi: 15.3.2015 16:43 Güncelleme Tarihi: 18.3.2015 15:24
YGS soru ve cevapları açıklandı — İşte sorular (Peki sonuçlar ne zaman açıklanacak?)

YGS sınavı sona erdi. ÖSYM, YGS sınavı soru ve cevaplarını resmi internet sitesi olan osym.gov.tr adresinden yayınladı. İşte o sorular ve cevapları ile bugünkü yaşananlar... 2015 ÖSYM YGS Soru ve Cevapları 15 Mart Pazar günü sınavın ardından ÖSYM'nin sitesinden açıklandı. YGS Puan hesaplamak için tüm detaylar haberimizde.

2015 YGS Soru ve Cevapları 15 Mart Pazar günü sınavın ardından ÖSYM'nin sitesinden açıkland. YGS sınavı soru ve cevapları burada. YGS Puan hesaplamak için tüm detaylar haberimizde. 2015 YGS soru ve cevapları 15 Mart Pazar günü sınavın ardından ÖSYM'nin sitesinden açıklandı. Ancak ÖSYM, Danıştay ve Anayasa Mahkemesi'nin kararına rağmen soruların tamamını değil, yüzde 20'sini açıkladı. ÖSYM Başkanı Demir, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarının bu sene daha da erken açıklayacaklarını duyurdu.

YGS PUAN HESAPLAMA İÇİN TIKLAYIN

İŞTE SORULARDAN BAZILARI...

2 - İçtenlikle yaşama sevinci içinde olan, güler yüzlü Anadolu insanı günlük hayatını, sevincini, hasretini türkü yapar kendisine. Kimsenin bilmesini istemediği inancı, sevdası; gönlünde buram buram tüten umudu... Hepsi türkülerin görünmez heybesinde taşınır. Bu parçadaki altı çizili sözle türkülerle ilgili olarak anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?

A) Halkın sırlarını ve yaşadıklarını saklaması
B) Güncel sosyal olaylara tanıklık etmesi
C) Gelenek ve görenekleri günümüze aktarıp koruması
D) Halkın duygu ve düşüncelerinden beslenmesi
E) Dilden dile gönülden gönüle dolaşması

DOĞRU CEVAP A

4 - Şair, geleneğin sürüp giden hazır düşünme kalıplarını parçaladığı zaman gerçek parıltıyı, yani iyi şiiri elde edebilir.

Bu cümleyle anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?

A)Şiir alanında sağlam bir yer edinebilmenin ön şartı, kendini geliştirmektir.
B)Bir şair için nitelikli ürünler ortaya koymanın yolu, alışılmışın dışına çıkmaktır.
C)Şiirde sesini duyurmak isteyen bir genç sanatçı, kendinden öncekileri aşmalıdır.
D)İyi şair olmanın yolu, başkalarını besleyecek kaynaklar ortaya koymaktır.
E)Şiirde yerleşik olan anlayışları yıkmak, genç sanatçılar için zordur.

DOĞRU CEVAP B

6 - Tarihi XVIII. yüzyıla kadar uzanan ve UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınan Safranbolu Evleri, Türk mimarisinin önemli örneklerindendir.

Bu cümleden kesin olarak çıkarılabilecek yargı aşağıdakilerden hangisidir?

A)Safranbolu, Türk mimarisinin en önemli örneklerine ev sahipliği yapmaktadır.
B)Safranbolu Evleri, Dünya Kültür Mirası Listesi'ne yeni dâhil edilen mimari yapılar arasında yer almaktadır.
C)UNESCO, tarihî Türk mimarisine her geçen gün daha fazla ilgi göstermektedir.
D)Safranbolu Evleri'nin geçmişi birkaç yüzyıl öncesine kadar uzanmaktadır.
E)UNESCO, geleneksel Türk mimarisini araştırmak için önemli projeleri desteklemektedir.

DOĞRU CEVAP: D

8 - (I) Tire'ye gidince camileri görmeden sakın dönmeyin.
(II) Çoğu XV. yüzyıla ait olan camilerin gerek kubbelerinde gerekse minarelerinde tuğla
işçiliğinin en güzel örneklerini bulabilirsiniz. (III) Bu minarelerin kimi "zencirek formu"yla
kimi de "çam kozalağı" tarzında yapılmış. (IV) Bu arada şunu da söylemeden geçemeyeceğim:
Tire'nin daracık sokakları "el sanatları müzesi" sanki. (V) Bu yaşıma rağmen bazı eşyaların nasıl
yapıldığını ilk kez orada gördüm. (VI) Örneğin semerin, urganın ve keçenin yapılışını, bunların
son ustalarını izleyerek öğrendim.

Bu parçadaki numaralanmış cümlelerle ilgili olarak aşağıda verilenlerden hangisi yanlıştır?

A) I. cümlede, ziyaretçilere yönelik bir öneride bulunulmuştur.
B) II. cümlede, bazı yapılarda hangi malzemenin kullanıldığı belirtilmiştir.
C) III. cümlede, yapılarda kullanılan yapım tekniklerinden söz edilmiştir.
D) IV. cümlede, tarihî yapılarla ilgili bilgi verilmiştir.
E) VI. cümlede, önceki cümlede belirtilenle ilgili bir açıklama yapılmıştır.

9- (I) Çocuk, anne babasını örnek alarak, onlarla özdeşleşerek kişilik geliştirir. (II) Gerçekten çocuklukta anne babaya benzemek çocuğa yetmektedir. (III) Çünkü çocuğun gözünde anne babası en akıllı, en yanılmaz kişilerdir. (IV) İlkokul çağında ise öğretmen en iyi, en üstün örnektir onun için. (V) Ergenlik döneminde anne baba artık kusursuz örnek olmaktan çıkar. (VI) Genç; eleştirici gözle baktıkça beğenmediği, kendine aykırı gelen pek çok özellik bulmaya başlar.

Bu parçadaki numaralanmış cümlelerin hangisinden itibaren çocukta, anne babasıyla ilgili düşünce değişikliğinden söz edilmektedir?

A) II.
B) III.
C) IV.
D) V.
E) VI.

DİĞER VE TÜM SORULAR İÇİN TIKLAYINIZ...

YGS'ye 20 dakika gecikti, 1 senesi yandı


Üniversiteye girişte birinci aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), bugün gerçekleştiriliyor. Sınava, 2 milyon 46 bin 583 aday başvurdu.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) geç kalan öğrenciler koşarak salonlarını bulmaya çalıştı. Saat 10 .00'da başlayan İstanbul Üniversitesi'ndeki sınava 20 dakika geç kalan bir öğrenci de sınava alınmadı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan öğrenci "1 senedir hazırlanıyoruz, bir senemiz boşa gidecek" dedi.

İSTANBUL'DA YGS HEYECANI

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Yerleşkesi'nde sınava girecek öğrenciler, sabah erken saatte yerleşkenin önünde bekledi. Arama sırasında üzerinde yasak eşya bulunduran bazı öğrenciler, arama sırasında geri dönüp eşyalarını ailelerine bırakmak zorunda kaldı. Bazı veliler heyecandan gözyaşı dökerken, bazıları ise Kur'an-ı Kerim okuyup çocukları için dua etti.

Sınava giren öğrencilerden Aleyna Yurtdaş, ilk kez üniversite sınavına girdiğini belirterek, bu nedenle çok heyecanlı olduğunu söyledi. Evden çıkmadan önce çok dua okuduğunu anlatan Yurtdaş, çok çalıştığını ve emeğinin karşılığını alacağını umduğunu dile getirdi.

AİLELER DE DIŞARIDA TER DÖKÜYOR

TÜRKİYE'de, üniversite kapısındaki yaklaşık 2 milyon adayın başvurduğu Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) İzmir'de de binlerce kişi girdi. Özellikle Ege Üniversitesi kampüs girişinde uzun araç kuyrukları oluştu. Sınava geç kalan bazı adaylar, koşarak sınav salonuna yetişmeye çalıştı. En az öğrenciler kadar heyecanlı olan aileler, çocuklarının sınavda başarılı olması için dışarıda dua etti.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen ortak müfredata dayalı soruların yöneltildiği ve üniversite girişte ilk basamak olan YGS'de ter dökecek adaylar, sabahın erken saatlerinde sınava girecekleri okulları doldurdu. Adaylar güvenlik kontrolünden geçtikten sonra sınav salonuna alındı. Sınava geç kalan bazı adaylar, koşarak sınav salonuna yetişmeye çalıştı.

Adaylardan lise öğrencisi Emrullah Bayram, "Yıl boyunca sınava hazırlanmaya çalıştım. Bilgisayar mühendisliği istiyorum" dedi. Bir diğer lise öğrencisi Suzan Bahar, "Lisede okurken bu yıl staj da yaptım o nedenle sınava çok da iyi hazırlanamadım. İnsan kaynakları yönetimi okumak istiyorum" diye konuştu.

Üniversite öğrencisi olan Seda Karakoç da "Üniversite öğrencisiyim ve bu yıl üçüncü yılım. Tarih Bölümü öğrencisiyim, yine aynı bölümü tercih etmeyi düşünüyorum ama İstanbul'u istiyorum. Vizelerden fırsat buldukça hazırlandım" dedi.

En az öğrenciler kadar heyecanlı olan aileler, bahçede dua edip çocuklarının sınavının iyi geçmesini temenni etti. Adaylar, saat 10.00'da başlayan sınavda, 160 dakikada toplam 160 soruyu yanıtlayacak.

YGS puanı nedir?

Yükseköğretime Geçiş Sınavına giren adayların sınavda aldığı puandır.

YGS`de başarılı olmak ve LYS`ye girmeye hak kazanmak için YGS`den en az kaç puan almak gerekir?

Yükseköğretime Geçiş Sınavı; Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere 4 bölümden oluşur. Her bölümden 40 soru olmak üzere toplamda 160 soru sorulmaktadır. Sınav süresi, tek oturumda 160 dakikadan oluşmaktadır. Lisans Yerleştirme Sınavına (LYS) girmeye hak kazanabilmek için herhangi bir puan türünde 180 puanın geçilmesi gerekir.

YGS testlerinde netler nasıl hesaplanıyor?

YGS puanınız YGS`de her bir test bölümünden yapmış olduğunuz netler kullanılarak hesaplanmaktadır. Her bir test bölümünde yapmış olduğunuz net sayısı, doğru cevaplamış olduğunuz soru sayısından yanlış cevaplamış olduğunuz soru sayısının 1/4`ünün çıkarılmasıyla hesaplanır.

YGS puan hesaplama aracıyla hangi testlerdeki netlerimi hesaplayabilirim?

YGS puan hesaplama aracıyla Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testlerindeki net sayılarınızı hesaplayabilirsiniz.

YGS puan hesaplama aracıyla hangi türdeki YGS puanlarını hesaplayabilirim?

YGS puan hesaplama aracıyla YGS 1, YGS 2, YGS 3, YGS 4, YGS 5 ve YGS 6 puan türündeki ygs ham puanlarınızı hesaplayabilirsiniz.

YGS puan hesaplama aracıyla hesapladığım puanıma okul puanım dahil mi?

YGS puan hesaplama aracıyla hesapladığınız YGS puanınıza okul puanınız dahil edilmemektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YGS soru ve cevapları açıklandı — İşte sorular (Peki sonuçlar ne zaman açıklanacak?)
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN