Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Vatikan arşivinde Türkiye ile ilgili çok değerli bilgiler var"

Giriş Tarihi: 16.3.2015 22:04
Vatikan arşivinde Türkiye ile ilgili çok değerli bilgiler var

A Haber'de yayınlanan Zeynep Bayramoğlu'nun sunduğu Kadraj'ın konuğu, Vatikan'ın gizli arşivinden belgeleri kitaplaştıran araştırmacı - yazar Rinaldo Marmara'ydı. Programda bu belgelerde neler anlatıldığı ve belgeler ışığında, Birinci Dünya Savaşı'nın en kanlı çatışmalarının yaşandığı Çanakkale Savaşı konuşuldu.

Çanakale Savaşı'nı 1. Dünya Savaşı'nın en centilmen savaşı olarak niteleyen araştırmacı - yazar Dr. Rinaldo Marmara, Papa xvı. Benoit'in Çanakkale Savaşı'nı durdurmak istediğini, bunun için kayıp askerleri bulmak için ayrı bir büro kurduğunu söyledi.

Vatikan'ın gizli arşivinin aslında Papa'nın özel arşivi olduğunu belirten Dr. Rinaldo Marmara, "Bu arşivlerin tarihi çok eskidir. Günde ancak 40 kişi o da doktora yapanlar ve araştırmacılar girebilir. En eski belge ise Mısır'a kadar dayanır ve tarafsızdır çünkü milliyet mefhumu yoktur" dedi.

Araştırmacı - yazar Dr. Rinaldo Marmara'ya göre, Vatikan'ın gizli arşivinde Türkiye ve Atatürk ile ilgili çok değerli bilgiler var ama yararlanılmıyor.

Çanakkale Savaşı ile ilgili Vatikan'ın gizli arşivindeki belgeleri derleyerek kitaplaştıran Dr. Rinaldo Marmara, şimdi Milli Mücadele ile ilgili belgeler üzerinde çalışıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Vatikan arşivinde Türkiye ile ilgili çok değerli bilgiler var"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN