Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Medya Derneği: Medya terörristleri sevimli göstermemelidir

Medya Derneği olarak maruz kaldığı terörist saldırı sonucu şehit olan değerli savcı Mehmet Selim Kiraz’a Allah’tan rahmet; ailesi, akrabaları, mesai arkadaşları ve Milletimize baş sağlığı diliyoruz.

Giriş Tarihi: 2.4.2015 19:13 Güncelleme Tarihi: 2.4.2015 19:20
Medya Derneği: Medya terörristleri sevimli göstermemelidir
Sadece merhumu değil, bir bütün olarak toplumu ve tek tek bütün fertlerini hedef almış olan bu terör saldırısı, aynı zamanda medyayı ve gazetecilik mesleğini de hedef almıştır.

Terörün amacı korku ve dehşet yaymak, bireyler ve gruplar arasında çatışma ortamı oluşturarak 'bir arada ve barış içinde yaşama' idealine zarar vermek, nefret tohumları ekerek birlik, beraberlik ve hoşgörüyü zedelemektir.

Amacı demokratik sistemi işlemez hale getirip demokrasiye duyulan inancı ve demokrasiyi yok etmek olan terör eylem ve stratejilerinin en önemli ayağı propagandadır. Böyle dönemlerde medya kuruluşları farkında olarak ya da olmayarak 'terörün varlık nedenlerinden biri' haline gelmekten kaçınmalıdır.

Gazeteciler haber yaparken kamu yararını gözetmeli, teröristlerin haber ve algı yönetimine alet olmamalı; medya kuruluşları da terör örgütlerine nedensellik, meşruiyet, kamusal kimlik ve önem kazandırabilecek şekilde yayınlar yapmamalıdır.

Medya kuruluşları terör olaylarını abartılı bir şekilde dramatize ederek terör planının bir parçası haline gelmemelidir.
Medya kuruluşları terör olaylarını haberleştirirken doğru bir dil kullanmalı; haberlerinde terör eylemini ve teröristleri sevimli gösterecek 'devrimci', 'eylemci' gibi sıfatlara yer vermemelidir.

Bu çerçevede Medya Derneği olarak,
Teröristlerin propaganda amacıyla çekip yaydığı, savcının rehin alınmış ve başına silah dayanmış fotoğrafını sayfalarına taşıyan Hürriyet, Cumhuriyet, Posta, Bugün ve Today's Zaman gazetelerini ve teröristlerin yaydığı yazılı ve sesli materyalleri hiçbir ahlaki süzgeçten geçirmeden sayfalarına taşıyarak, adeta teröristlerin sözcüsü gibi davranan başta Cumhuriyet ve T24 olmak üzere bütün platformları kınıyoruz.

Medya Derneği olarak,

Sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla terörü normalleştirmeye, terör eylemine mazeret bulmaya ve teröristleri sevimli göstermeye çalışan başta Mirgün Cabas, Fehim Taştekin ve Banu Güven olmak üzere bütün medya çalışanlarını da kınıyor;
Bütün medya kuruluşlarını 'sorumlu yayıncılık' yapmaya davet ediyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Medya Derneği: Medya terörristleri sevimli göstermemelidir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN