Kim Milyoner Olmak İster'deki soru hatalı mı?

Giriş Tarihi: 30.8.2015 14:24 Güncelleme Tarihi: 30.8.2015 17:38
Kim Milyoner Olmak İster'deki soru hatalı mı?

Sosyal medyada günün konusu oldu. Yapımcıdan açıklama geldi

ATV'de yayınlanan Kim Milyoner Olmak İster yarışmasının Cuma günü yayınlanan bölümünde bir sorunun hatalı olduğu iddia edildi. Sosyal medyada yarışmacının hakkının iade edilmesi için kampanya başlatıldı. Ancak yarışmanın yapımcısından sabah.com.tr'ye yapılan açıklama ile sorunun doğru olduğu ortaya çıktı.

Sosyal medyada günün konusu olan o soru doğru çıktı. ATV ekranlarında yayınlanan sevilen yarışma "Kim Milyoner Olmak İster" programının yapımcısından yapılan açıklamada sorunun doğru olduğu örneklerle anlatıldı.


İşte sabah.com.tr'ye yapılan o açıklama:

O SORUDA HİÇBİR YANLIŞLIK YOKTUR


"Sorumuz "Latincede "amator", Fransızcada "amateur" olan ve dilimize "amatör" olarak geçen kelimenin anlamı nedir?" şeklindeydi. Amatör, Latince kökenli bir kelimedir ve diğer dillere birebir olarak Latincedeki "amator" kelimesinden geçmiştir. "Amator" kelimesinin de tam olarak anlamı "aşık olan, seven" dir. Soru, kelimenin hem kaynak dilindeki halini hem de dilimize geçtiği Fransızcadaki halini verip, bu kelimenin anlamını soran bir sorudur. Amatör kelimesinin neyi ya da kimi ifade etmek için kullanıldığı hakkında bir soru değildir. Tamamen ve sadece kelimenin "kelime anlamı"nı sormaktadır. "Profesyonel olmayan, parasız ve hevesle iş yapan" anlamları kelimenin sonradan kazandığı "sözlük anlamları"dır. Amatör kelimesinin anlamı ise "aşık, seven"dir. Bir kelimenin ifade ettiği, tanımladığı şeyler bir veya birden çok olabilir, zaman içinde değişime uğrayabilir ancak kelime anlamı tektir. Sonuç olarak "amatör" kelimesinin soruda da verilen kaynak dillerdeki kelime anlamı "aşık, seven"dir.

Bu nedenle sorumuzda herhangi bir yanlışlık yoktur."BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kim Milyoner Olmak İster'deki soru hatalı mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN