Arap medyası: Türkler sınavdan geçti

TRT1’de yayınlanan Sen Olsan Ne Yapardın programındaki Suriyeli ailenin işlendiği bölüm Arap medyasında yankılandı.

Giriş Tarihi: 20.10.2015 19:38
Arap medyası: Türkler sınavdan geçti
TRT1'de Altan Erkekli'nin sunduğu 'Sen Olsan Ne Yapardın?' programının bir bölümünde, kafede oturan Suriyeli bir ailenin o ortamda bulunmasını istemeyen bir gençle çevredeki kişilerin nasıl tepki vereceğine dair deney yapıldı.

Yan masada oturan bir Türk, yanına çağırdığı garsona Suriyeli aile ile aynı kafede oturamayacağını ve onları dışarı çıkarması gerektiğini söyledi. Bunun üzerine çevredeki vatandaşlar harekete geçti ve Suriyeli aileyi istemeyen şahsa sert tepki gösterdi.

Bu olay, birçok Arap gazetesinde ve internet sitesinde geniş yankı buldu. 2 milyon Suriyeliyi barındıran Türkiye halkının Suriyelilere bakış açısını gösteren deneyi paylaşan gazeteler, Türklerin bu sınavı başarıyla geçtiğini yazdı.

SURİYELİLERİN EN GÜVENDİĞİ YER TÜRKİYE

Özellikle bu kritik dönemde en çok mülteciyi barındırarak adeta insanlığa bir ders verildiği belirtildi. Türk halkının, birçok zorluğa rağmen Suriyelilerin arkasında durmaya devam ettiği ve haklarını savunduğu yazıldı.
Qasioun, Thehuffingonpost Arabic gibi önde gelen Arap gazeteleri, haberde Suriyelilerin en güvendiği yer olarak Türkiye'yi gösterdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arap medyası: Türkler sınavdan geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN