kimdir?

Giriş Tarihi: 29.1.2016 11:09 Güncelleme Tarihi: 29.1.2016 11:10
Sinan Çetin kimdir?

kimdir? Kaç yaşındadır? Oğullarının isimleri nelerdir? Yönetmen, prodüktör ve yayıncı olan Türkiye'nin önemli yönetmenlerinden olan Sinan Çetin'in hayatı...

Yönetmen, prodüktör, yayıncı. Türkiye'nin önemli yönetmenlerindendir. Film çalışmaları dışında reklam filmi, TV dizisi ve klip prodüksiyonu gibi çalışmalar yaptığı Plato Film isimli şirketi kurmuş, yeni sinemacılar yetiştirmek üzere Plato Okul'u açmıştır. Berlin In Berlin, Çiçek Abbas, Propaganda ve Komser Şekspir Çetin'in ses getirmiş olan filmlerindendir.

1953 yılında van, Bahçesaray'da dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimini babasının görevi dolayısıyla Anadolu'nun farklı şehirlerinde tamamladıktan sonra Ankara'ya taşındı. Hacettepe Üniversitesi'nde sanat tarihi üzerine eğitim alan Çetin, grafik, resim ve fotoğrafla ilgileniyordu ve bu alanlarda uğraşlar vermeye başladı.

Sonraları sinemaya yönelen rejisörün sektördeki ilk deneyimi 1975 yılında Zeki Ökten'in yönetmenliğini yaptığı Hanzo adlı filmdeki asistanlık göreviydi. Usta yönetmenler Şerif Gören ve Atıf Yılmaz ile birlikte çalışma fırsatı da yakalayan Çetin, 1977 yılında Hacettepe Üniversitesi'nden mezun oldu. Aynı yıl Baskın ve Halı Türküsü adlı belgeseller için kamera arkasına geçti.

SİNAN ÇETİN'İN OĞLU BÖYLE KAZA YAPTI!

1977 yılında başrolünde Ahmet Mekin'in oynadığı "Halının Türküsü" isimli ilk filmini yönetti. Bu film 65 dakikaydı, fakat bir yarışmaya katılabilmesi için film 30 dakikaya indirildi. Bugün tek kopyasının Moskova Film Festivali'nde olduğu sanılan bu film aynı festivalde "En Başarılı Genç Yönetmen" ödülünü aldı.

Sonraları sırasıyla Çirkinler de Sever, Çiçek Abbas, 14 Numara, Prenses, Gökyüzü ve Gökyüzü isimli filmleri yöneten Çetin, 1980 ile 1982 seneleri arasında "Çirkinler de Sever" ve "Çiçek Abbas" filmlerini yönetti. Bu filmler en iyi senaryo ve en iyi film ödüllerini aldılar. 1986 yılında "14 Numara" adlı filmi ile 22. Altın Portakal Film Festivali'nde "en iyi yönetmen" ödülünü aldı.

Sinan Çetin, reklam filmleri çekmeye başladı ve yirmi sene boyunca binin üzerinde reklam filmi çekti. Garanti Bankası, Ülker, Akbank, Renault, Arçelik, Turkcell, Digiturk gibi uluslararası ve ulusal pazarda önemli markaların imaj filmlerinin yönetmeni oldu.

İlk evliliğinden Rüzgar (d.1985) adında bir oğlu olan Sinan Çetin, ikinci evliliğini aynı zamanda filmlerinde sinamatograf olarak çalışan Rebekka Haas (d.1963) ile 1990 yılında yaptı. Bu evlilikten de Rafael Cemo Çetin (d.1992), Orfeo Çetin(d.1994), Tess Sahara Çetin (d.1996) adlarında 3 çocuğu dünyaya geldi.

RÜZGAR ÇETİN KİMDİR?


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinan Çetin kimdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN