Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diyanet açıkladı: Hac kuraları çekildi. Kura sonuçları o saatte sorgulama yapılabilir...

Hac kuraları ile ilgili Diyanet açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre "hac kuraları çekildi." Kura sonuçları ile ilgili sorgulama yapabilmek için haberimizi inceleyebilirsiniz.

Giriş Tarihi: 2.3.2016 15:40 Güncelleme Tarihi: 2.3.2016 21:49
Diyanet açıkladı: Hac kuraları çekildi. Kura sonuçları o saatte sorgulama yapılabilir...

SON DAKİKA: KURA SONUÇLARI AÇIKLANDI. (02.03.2016-21:00)
Sonuçları öğrenmek için Diyanet'in http://hac.diyanet.gov.tr sayfasına gidebilirsiniz.

Diyanet tarafından hac kuraları ile ilgili yapılan açıklamaları sizlere aktarmaya devam ediyoruz.

2016 HAC KURALARI ÇEKİLDİ

Sabah saatlerinde hac kuraları çekilmeye başlanmıştı.

Daha sonra Diyanet'in sitesi üzerinden alttaki açıklama yapıldı;
Hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklara gitmek için başvuruda bulunan 1 milyon 760 bin hacı adayının aylardır heyecanla beklediği hac kuraları çekildi. Diyanet İşleri Başkanlığı konferans salonunda elektronik ortamda yapılan kura çekim töreni, salonu dolduran ve ekranları başında bu heyecana eşlik eden hacı adaylarının yoğun ilgisiyle çekildi.

1 milyon 760 bin 751 kişi arasında çekilen kura sonucunda 59 bin 200 kişi kutsal topraklara gitmeye hak kazanacak.

Kura çekim törenine katılan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, hac kurasının heyecanla, aşkla, sabırla bütün bir yıl boyunca beklenen bir tören olduğunu belirtti.Haccın insanı olgunlaştıran, eğiten bir mektep olduğunu kaydeden Başkan Yardımcısı Yılmaz, şunları söyledi;

"Hac bir mekteptir…"

Hac, kelime anlamı olarak 'yüksek bir gaye, yüce bir hedef' demektir. Hac, insanı yüce gayelere hazırlayan heyecanı ve coşkusu yüksek bir mekteptir. Bu mektebin sahibi Allah, yeri Mekke, Kabe, Mina, Arafat, Müzdelife ve nihayeti Medine'dir. Hac, insanlığın atası Hz. Adem ve Hz. İbrahim'in ilk rehberi olduğu, Hz. Muhammed'in ilk muallimi olduğu bir mekteptir. Üniforması kefeni andıran ihramdır. Asıl hedefi takva olan bir mekteptir. Sevginin gönle nakış nakış işlendiği ve talim edildiği bir mekteptir. Sabrın, paylaşmanın, dostluğun yüksek seviyede yaşandığı bir mekteptir. Allaha verdiğimiz ilahi sözleşmeyi yeniden yaşadığımız bir mekteptir. Tavaf esnasında suyun akışını andıran hacı kardeşlerimizin coşku ve kaynaşmalarının melekleri andırdığı bir mekteptir. Duyguların şefkatle yıkandığı heveslerin edeple uslandığı bir mekteptir. Kabe ile kalp ilişkisini öğreten kalbin Kabe'den daha üstün olduğunu anlatan bir mekteptir."

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Enver Günenç ise, 2016 yılı hac organizasyonuna ilişkin bilgi verdi.

Hac kesin kayıtları…
Hac kesin kayıtları, 7-18 Mart'ta, her ilde ve her bir hac konaklama türünde yapılacak. İlk hac kafilesinin 4 Ağustos'ta, son hac kafilesinin 5 Eylül'de gideceği kutsal topraklardan dönüşler ise, 16 Eylülde ilk kafilenin, 16 Ekim'de de son kafilenin gelmesiyle son bulacak. Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü, kura çekiminden sonra kesin kayıt yapmaya hak kazanan vatandaşların, 'kesin kayıt yaptırabilir' belgelerinin, cep telefonlarına gelen kısa mesajdaki şifre ile alabileceklerinden, özellikle cep telefon bilgilerinin güncellenmesi gerektiği uyarısında bulundu.
Kura sonuçlarına "http://hac.diyanet.gov.tr" adresinden bu akşam saat 21.00'dan itibaren ulaşılabilecek."
HAC KURA SONUÇLARI SORGULAMA SAYFASIBUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyanet açıkladı: Hac kuraları çekildi. Kura sonuçları o saatte sorgulama yapılabilir...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN