Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nedir? Türkiye'den görülecek mi?

Google insanlık ve doğa için muhteşem bir olay olarak bilinen için e hazırladı. Peki güneş tutulması nedir ve ne zaman gerçekleşecek? Güneş tutulması Türkiye'den izlenebilecek mi? İşte detaylar...

Giriş Tarihi: 9.3.2016 10:03 Güncelleme Tarihi: 9.3.2016 10:12
Güneş tutulması nedir? Türkiye'den görülecek mi?

Google'ın tam için hazırladığı e milyonlarca insanın dikkatini çekti. Doğa için muhteşem bir görsellik olarak bilinen güneş tutulması ne zaman gerçekleşecek? Güneş tutulması nerelerden izlenebilecek?

GÜNEŞ TUTULMASI NE ZAMAN GERÇEKLEŞECEK?

9 Mart Çarşamba günü gerçekleşecek olan tam güneş tutulması 2016 yılının ilk Güneş tutulması olacak. Türkiye bu doğa olayına maalesef şahit olamayacak.

TÜRKİYE'DEN İZLENEBİLECEK Mİ?

9 Mart'taki "Tam Güneş tutulması"na şahitlik edemeyecek ülkemiz, 21 Haziran 2020'deki Halkalı Güneş Tutulmasını ise parçalı tutulma olarak izleyebilecek.

GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR?

Güneş tutulması, Ay'ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi ve dolayısıyla Ay'ın Güneş'i kısmen ya da tümüyle örtmesi sonucunda gözlemlenen doğa olayıdır. Tutulmanın olması için Ay'ın yeniay evresinde olması ve Dünya'ya göre Güneş ile kavuşum halinde olması, yani yörünge düzlemininDünya'nın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması gerekir. Bir yıl içinde Ay, Dünya çevresinde yaklaşık 12 kez dönmesine karşın, Ay'ın yörünge düzlemi ile Dünya'nın yörünge düzlemi arasında 5 derece kadar bir açı olması sonucu, Ay her defasında Güneş'in tam önünden geçmez ve dolayısıyla bu çakışma seyrek olarak oluşur. Bu yüzden, yılda iki ile beş arasında güneştutulması gözlemlenir. Bunlardan en çok ikisi tam tutulma olabilir. Güneş tutulması Dünya üzerinde dar bir koridor izler. Bu yüzden herhangi bir bölge içingüneş tutulması çok ender bir olaydır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneş tutulması nedir? Türkiye'den görülecek mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN