Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kandillerde tutulur mu? Regaip kandili için nasıl niyet edilir?

Regaip kandilinde ve diğer kandillerde tutmak ile ilgili Diyanet tarafından yapılan açıklamalar bir çok sorunun cevabını da beraberinde getirdi. Regaip kandilinde oruç tutulur mu? Nasıl niyet edilir?

Giriş Tarihi: 7.4.2016 15:55 Güncelleme Tarihi: 7.4.2016 15:56
Kandillerde oruç tutulur mu? Regaip kandili için nasıl niyet edilir?
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, kandil günleri oruç tutmak isteyen vatandaşlara önemli bir uyarıda bulundu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, kandil günleri tutmak isteyen vatandaşlara önemli bir uyarıda bulundu.

Kurul, "Kandil gecelerinde tutulan nafile oruçların asıl zamanı geceyi takip eden gün olmakla birlikte, daha önceki günle birlikte oruç tutulabilir. Bununla beraber mübarek gecenin ihya edildiği günü de ekleyerek iki veya daha fazla gün oruç tutulabilir." denildi.

"Kandillerde oruç tutmak isteyen kişi, kandil gecesinin olduğu günde mi, bir gün sonrasında mı oruç tutmalıdır?"
Sorusunu cevaplandıran Din İşleri Yüksek Kurulu, dini açıdan güneşin batmasıyla önceki gün sona erer ve yeni bir günün başladığı hatırlatıldı. Cevapta şu ifadelere yer verildi: " gündüzden önce gelir. Nitekim Ramazan ayı, Şaban ayının son gününde güneşin batışıyla başladığı için, o gece Teravih namazı kılınmakta ve Ramazanın son gününde güneşin batışıyla Şevval ayı başladığı için, o gecede Teravih namazı kılınmamaktadır. Cuma günü de Perşembe günü akşam vaktinin girmesiyle başlar, Cuma günü akşam vaktine kadar devam eder. Mesela 'Recebin ilk cuma gecesi' dendiği zaman perşembeyi ilk Cumaya bağlayan gece (akşam vaktindensabah vaktine kadar olan süre) anlaşılır. Yine 'Şaban'ın 15. gecesi' bu ayın 14. günü 15. güne bağlayan gece, 'bayram gecesi' de arefe gününü bayrama bağlayan gecedir. Bu itibarla kandil gecelerinde tutulan nafile oruçların asıl zamanı geceyi takip eden gün olmakla birlikte, daha önceki günle birlikte oruç tutulabilir. Bununla beraber mübarek gecenin ihya edildiği günü de ekleyerek iki veya daha fazla gün oruç tutulabilir."

"Kandillerde oruç tutmayla ilgili bir gereklilik var mıdır?"

Hz. Peygamber'in (s.a.s.) mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesini tavsiye ettiğine dikkat çekilen yüksek kurul açıklamasında, "Bu gün ve gecelere ait özel bir namaz veya ibadet şeklinden bahsedilmemiştir. Bu bağlamda mübarek gün ve geceleri, bağışlanma ve hayatımıza çeki düzen vermek için fırsat anı olarak görmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla Müminler kandil gecelerinde, hayatlarının gidişatını gözden geçirmeli; hata ve günahları için tövbe etmeli, dua ederek, Kur'an-ı Kerim okuyarak, veya nafile namaz kılarak bu fırsatları değerlendirmelidirler. Kandil gecelerinin gündüzlerinde oruç tutmak bazı alimlerce müstehap sayılmıştır. Zira sıhhati tartışmalı da olsa bir rivayette Hz. Peygamber (s.a.s.) 'Şabanın ortasında yani berat gecesinde ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, 'Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu şöyle, yok mu böyle!' der. Buna karşılık Hz. Peygamber (s.a.s.) Zilhiccenin ilk on günü pazartesi ve perşembe günleri, aşure ve arefe günü oruç tutar. Pazartesi orucunu soranlara; 'Bugün benim doğduğum, Peygamber olarak gönderildiğim ve Kur'an'ın vahyedildiği gündür.' diye cevap verirdi. Sonuç itibariyle şu söylenebilir ki, kandil gecelerinde iyilik ve ihsanda bulunmak, daha çok dua, zikir, namaz gibi ibadetlerle meşgul olmak veya ilim ve tefekkür ile geceyi ihya etmek ve gündüzleri oruç tutmak müstehabtır." diye ifade edildi.

Nasıl niyet edilir?
Regaip kandilinde oruç tutmak çok faziletli bir nafile ibadettir.Bu oruç farz olmayıp sünnettir.Bugün oruç tutanlara 1 yıl oruç tutmuş sevabı verilir.Bu oruca geceden niyet etmek gerekir.

Kandil orucuna şöyle niyet edilir:

"Niyet eyledim Rıza-i şerifin için kandil orucu tutmaya" veya nafile oruç tutmaya "

Regaip kandilinde nafile oruca niyet edilebileceği gibi kazaya kalmış farz oruca da niyet edilip tutulabilir. Böylece hem kandil günü oruç tutma sevabı elde edilmiş olur, hem de borç olan kaza orucu ödenmiş olur. Ancak niyeti geceden kaza yada nafile diye belirtmek gerekir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kandillerde oruç tutulur mu? Regaip kandili için nasıl niyet edilir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN