Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Daily Sabah Centre, yabancı gazetecileri ’de ağırladı

Daily Sabah Centre for Policy Studies (Daily Sabah Siyasi Araştırmalar Merkezi) ve Orta Doğu üzerine uzmanlaşan yabancı gazetecilerin katılımıyla düzenlediği Gazetecilik Akademisinin ilkini bu hafta gerçekleştirdi.

Giriş Tarihi: 15.4.2016 19:07 Güncelleme Tarihi: 15.4.2016 19:15
Daily Sabah Centre, yabancı gazetecileri Türkiye’de ağırladı

Daily Sabah gazetesinin düşünce kuruluşu DS Centre for Policy Studies dünyanın farklı bölgelerinden 25 gazeteciyi ağırladığı Gazetecilik Akademisi programı dahilinde; İstanbul, Ankara ve Gaziantep'te ve bölge siyasetinin merkeze konulduğu özel toplantılar gerçekleştirerek, pek çok ziyarette bulundu.

Cumartesi günü Istanbul'da başlayan program, Daily Sabah gazetesinin genel yayın yönetmeni Serdar Karagöz ve merkezin direktörü Pınar Kandemir'in katılımıyla akşam yemeği eşliğinde açılışını yaptı. İlk yılını dolduran genç kurumun direktörü Kandemir " Henüz bu enstitüyü kuralı bir yıl oldu, ama şimdiden Londra'dan Moskovaya, Saraybosna'dan İstanbul'a pek çok farklı noktada, gündeme dair farklı konularda programlar düzenledik. Bu sene Gazetecilik Akademisinin ilkini gerçekleştiriyoruz ve birbirinden farklı ülkelerden gelen, farklı deneyimler yaşamış gazetecileri ülkemizde ağırlamaktan büyük bir heyecan duyuyoruz" şeklinde açıklamada bulundu.

Sonraki gün SETA vakfının ev sahipliğini yaptığı yuvarlak masa toplantılarında, üç farklı oturumla bölge ve dünya siyaseti farklı konuşmacıların katılımıyla tartışmaya açıldı. "1 Kasım Seçimleri Sonrası 'de Siyasi ve Ekonomik Atmosfer" oturumuyla başlayan toplantıda; Profesör Birol Akgün, Sadık Ünay ve Profesör Ali Murat Yel konuşmacı olarak ağırlandı. Ardından, "Suriye Krizinin Bölgesel ve Küresel Etkileri"ni konu alan oturumda Profesör Nurşin Ateşoğlu Güney, Resul Serdar Ataş ve Profesör Gülnur Aybet Suriye iç savaşını ve savaşın dinamiklerini tartıştı. Son olarak Profesör İbrahim Kaya, Enes Bayraklı ve Bora Bayraktar'ın konuşmacı olduğu "Mülteci Krizini Yönetmek: Deneyimi" oturumu ile altıncı yılına giren mülteci krizinin etkileri ve bu krizi yönetmek için atılması gereken adımlar tartışılarak, yabancı gazetecilerin soru ve yorumlarıyla tartışma derinleştirildi.

İBRAHİM KALIN İLE TÜRKİYE SİYASETİ ÜZERİNE SOHBET

İkinci gün programa Ankara'da devam eden yabancı gazeteciler, Stratejik Düşünce Enstitüsünün ev sahipliğinde bürokrasiden, akademi ve siyasetten uzman isimler ile Türkiye'nin terörle mücadelesi ve sınır güvenliği üzerine gerçekleştirilen oturumda bir araya gelip, Türkiye'nin güvenlik stratejilerini masaya yatırdılar.

Daha sonra Basın, Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünü ziyaret eden yabancı gazeteciler genel müdür yardımcısı İsmail Mansur Özdemir ile Türkiye'de basın üzerine bir sohbet gerçekleştirdi. Ankara ziyaretlerine Türkiye Büyük Millet Meclisi ile devam eden katılımcılar, Türkiye siyasetinin merkezine inip TBMM turunda Türkiye Meclisinin işleyişi hakkında bilgi sahibi oldular.

Ankara'daki programa Cumhurbaşkanlığı Külliyesi turu ile son verilirken, yabancı gazeteciler Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın ile bir araya gelerek Türkiye iç ve dış siyasetine dair merak ettikleri konuları tartışma imkanı buldular.

YABANCI GAZETECİLER GAZİANTEP'TE MÜLTECİLER İLE BİR ARAYA GELDİ

Programın üçüncü gününde Gaziantep'e seyahat eden gazeteciler, Nizip Konteynır Kenti ziyaret ederek Gaziantep'teki Suriyeli mültecilerin yaşadıkları ortamı ve kamp standartlarını gözlemlediler.

Kampın işleyişine dair AFAD tarafından yapılan sunumdan sonra, Nizip kaymakamı Harun Sarıfakıoğulları ile yaptıkları görüşmede gazeteciler kampa dair sorularına cevap buldukları gibi kampı gezip, kampın konaklama, eğitim ve sosyal faaliyet olanaklarını da incelediler. The Huffington Post Arabi muhabiri Yaman Zeitouni düşüncelerini "Suriyeli mültecileri görünce üzüldüm, ama Türkiye'nin yaptıkları beni gururlandırdı. Türkiye'nin ve AFAD'ın çabalarını ve organizasyonlarını öğrenmiş oldum. Ne kadar çabaladıkları hakkında çok duyuyorsun ama gözlerinle görmek çok farklı oluyor" şeklinde paylaştı.

Gazeteciler arasında Nizip Konteynır Kent için genel kanı şu ana kadar ziyaret ettikleri farklı ülkelerdeki kamplar arasında en iyi standartlara sahip kamp olmasıyken, Al Jazeera Amerika'nın fotoğraf editörü Sadaf Syed, "Bu program bana mültecilerin hikayelerini paylaşma ve krizin insani boyutu hakkında haber yapma imkanı verdi" diyerek program hakkındaki düşüncelerini paylaştı.

FATMA ŞAHİN YABANCI GAZETECİLERİ AĞIRLADI

Kamptan ayrılan gazeteciler, Gaziantep şehir turunun ardından Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin ve yerel sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle akşam yemeğinde bir araya gelerek hem Gaziantep'in eşsiz lezzetlerini tatma hem de mültecilerle ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi sahibi olma ve merak ettikleri konular hakkında tartışma imkanı buldu.

Emine Göğüş Mutfak Müzesinde yabancı gazetecileri ağırlayan Başkan Şahin, şu ana kadar yapılan hizmetleri, entegrasyon ve istihdam için yapılan uzun vadeli planları anlattı.

Yabancı gazetecilerin de sorularının merkezinde olan Suriyeli çocukların eğitimi konusunda; görevi devraldığından beri Suriyeli çocukların okula gitme oranını yüzde 70'e çıkardıklarını ve bu sene okula başlayanların oranının yüzde 95 olduğunu belirtti.

Kayıt dışı çalışan mültecilerle ilgili sorular için de çalışma izni konusunda çalışmalar yapıldığını belirten Şahin, kota sistemi getirildiğini, Çalışma Bakanlığı ile bu konuda gerekli düzenlemelerin yapıldığı ve valiliklere yetki verildiğini belirtti.

Çarşamba günü İstanbul'da yapılan şehir turu, kapanış yemeği ve Sema gösterisi ile son bulan programdan katılımcılar memnuniyet ile ayrıldı. DS Siyasi Araştırmalar Merkezi her altı ayda bir Gazetecilik Akademisini tekrarlamayı planlıyor.

Semanur Pekkendir, İstanbul

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Daily Sabah Centre, yabancı gazetecileri Türkiye’de ağırladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN