Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Recycle nedir? Erdoğan böyle seslenmişti...

Recycle ne demektir? Cumhurbaşkanı İslam İşbirliği Teşkilatı etkinliğinde bu kelimeyi kullandı. Peki Recycle kelimesinin anlamı nedir?

Giriş Tarihi: 17.5.2016 16:52
Recycle nedir? Erdoğan böyle seslenmişti...

Cumhurbaşkanı , 'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 3. Su'dan Sorumlu Bakanlar Toplantısı'nın açılış töreninde konuştu.

Türkiye'nin su kullanımı ve suyun değerlendirilmesi yönetiminde önemli birikime sahip olduğunu belirten Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle:

2012 yılında yine İstanbul'da gerçekleştirdiğimiz bakanlar konferansında onaylanan su vergisini hayata geçirmeliyiz. Oturup, konuşup, dağılacaksak, bunu hayata geçirmeyeceksek bu toplantıların bereketi kaybolur. Netice almamız lazım. Bu toplantıda alınan kararlarla kurulması beklenen su konseyiyle refah ve işbirliğinin artmasını temenni ediyorum. Suriye'de 6 yıldır devam etmekte olan iç savaş milyonlarca Suriyeliyi evlerinden etti. Suriyeli kardeşlerimiz ulaşabildikleri her yere sığınmaya çalıştılar. Sığınan Suriyeli sayısı 5 milyonu geçti. Biz bunların 2 milyon 7 binine, Irak'tan da 300 bin kardeşimiz var. Şu anda 3 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyoruz. 10 farklı ilde 26 barınma merkezinde yaşıyor.

BİZDEN ÖNCE RECYCLE YOKTU

'nin su kaynaklarını doğru yönetme ve kullanma tecrübesi vardır. Su alanındaki gücümüzün kaynağı, suyun doğru yönetilmesi konusunda bilgi birikimimizdir. Biz iktidara gelmeden önce sularımız derelerden akar, denizlere giderdi. Biz bu tecrübemizi tüm Müslüman ülkelerle paylaşmaya hazırız. Bizden önce recycle (geri dönüşüm) uygulaması yoktu, bunu biz getirdik. Atık suyu arındırmak suretiyle tasarruf etmiş olursunuz. 1990'lı yılların ortalarına gelinene kadar İstanbul da ciddi su sıkıntısıyla karşı karşıyaydı. Belediye başkanlığım döneminde kurduğumuz güzel bir ekiple kısa bir zamanda çözdük. Biz 'Su akar, Türk bakar' atasözünü, 'Su akar, Türk yapar' şeklinde değiştirdik. Birçok alanda su istasyonları kurulmuştu. Evlerdeki küvetler su depolamak için kullanılırdı. 1,5-2 yılda İstanbul'a suyu getirdik. Getirmekle kalmadık bütün şebekeleri yenilemek suretiyle su kaçaklarını ciddi manada önlemiş olduk. Bunlarla hamdolsun 2 yılda İstanbul artık geleceğe yönelik umutların arttığı bir şehir oldu. O zaman nüfusumuz 8 milyondu, bugün 15 milyon. Bugün artık su problemi olmadığı gibi 2071'e kadar planlamalar yapılmıştır.

RECYCLE nedir?

Ingilizce Türkçe: recycle: f. (kullanılmış maddeleri) yeniden işleyip kullanılır duruma getirmek, geri kazanmak.

Teknik Sözlük: recycle: v.yeniden kazan:n.yeniden kazanım

Informatik Sözlügü: recycle: yeniden çevrime sokmak

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Recycle nedir? Erdoğan böyle seslenmişti...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN