Türkiye'nin en iyi haber sitesi

19 Mayıs Şiirleri arasından en güzelleri (Kısa, Uzun, 2-3-4-5-6 Kıtalık)

19 Mayıs 'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı yarın kutlanıyor. 19 Mayıs öncesinde törenlerde, sınıflarda ve etkinliklerde okumak üzere en beğenilen 19 Mayıs şiirlerini, çeşitli görseller ile birlikte sizlere sunuyoruz.

Giriş Tarihi: 18.5.2016 10:32 Güncelleme Tarihi: 18.5.2016 10:33
19 Mayıs Şiirleri arasından en güzelleri (Kısa, Uzun, 2-3-4-5-6 Kıtalık)

Savaşımızın başladığı gündür. I. Dünya Savaşı sonunda ülkemizin birçok yeri savaşı kazanan devletler tarafından işgal edilmişti. Yurdumuzu bu durumdan kurtarmak için , 16 Mayıs 1919'da "Bandırma Vapuru" ile İstanbul'dan 'a hareket etti. 19 Mayıs 1919'da Samsun'a vardı ve burada Kurtuluş Savaşını başlattı. Üç yıl süren savaşlar sonunda ülkemiz yabancı güçlerden kurtarıldı. 29 Ekim 1923'te Cumhuriyeti ilan edildi. Atatürk'ün, Samsun'a varış tarihi olan 19 Mayıs günü Ata'nın isteği üzerine "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanmaktadır.
19 MAYIS ŞİİRLERİ İÇİN TIKLAYIN

Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir. bu nedenle 20 haziran 1938 tarihli kanunla "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesin den sonra "Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" olarak değiştirilmiştir.

Atatürk Türk gençliğini seviyor, onlara güveniyor ve Türkiye'nin geleceğini onların ellerine bırakmaya çekinmiyordu. Gençliğe bıraktığı bu önemli görevi söylevinde şöyle dile getiriyordu Atatürk: "Ey Türk Gençliği! Birinci ödevin; Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini sonsuzluğa değin korumak ve savunmaktır. Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. Bu temel senin en değerli güven kaynağındır."

Atatürk, "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur!" sözü ile başarılı olabilmenin bir koşulunun da sağlıklı olmak olduğunu, sağlıklı olmak için de spor yapmak gerektiğini vurgulamıştır.

Her yıl 19 Mayıs günü Gençlik ve Spor Bayramımız yurdun her yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır.

19 Mayıs; 1981 yılından bu yana "Atatürk'ü Anma Günü" olarak da kutlanmaktadır. Bunun nedeni Atatürk'ün bir söyleşi sırasında: "Ben 19 Mayıs'ta doğdum" demiş olmasıdır.

İŞTE EN BEĞENİLEN ŞİİRLER

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
19 Mayıs Şiirleri arasından en güzelleri (Kısa, Uzun, 2-3-4-5-6 Kıtalık)
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN