Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2016 Kadir Gecesi ne ihya edilecek?

Giriş Tarihi: 1.7.2016 10:21
2016 Kadir Gecesi ne zaman ihya edilecek?

Her yıl Ramazan ayının sonlarına doğru idrak edilen Kadir Gecesi, bu sene Ramazan'ın hangi gününde idrak edilecek? İşte Kadir Gecesi ne sorusunun yanıtı ve Kadir Gecesi yapılacaklar...

Kuran-ı Kerim'in Hz. Muhammed'e indirilmeye başlandığı gece olan Kadir gecesi Ramazan ayının 27'inci gecesi müslümanlar tarafından kutlanmaktadır. Bin hayırlı bir gün olarak nitelenen Kadir Gecesi, Ramazan ayı içerisinde ihya edilecek. Peki Kadir Gecesi bu yıl ne , hangi gün olacak?

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Ramazanın bitmesine son 4 gün kala eda edilecek olan Kadir Gecesi, müslüman aleminde 1 Temmuz Cuma günü cuma namazıyla birlikte çifte mutluluk yaratacak.

"Gerçek biz onu Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin (o büyük fazl-u şerefini) sana bildiren nedir? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Onda melekler ve Rûh, Rablerinin izni ile, herbir iş için iner de iner. O (gece) tan yeri ağarıncaya kadar bir selamdır". (Kadir, 97/1-5)

KADİR GECESİ SON 10 GÜN İÇERİSİNDE ARANMALI

Hadislerde Ramazan'ın 20. gününden sonraki tek günlerde aranması söylenmesine rağmen, daha sonra karmaşa çıkmaması için Ramazanın 27. gününün gecesi Kadir Gecesi sayılmıştır. Hicrî takvime göre de Kadir Gecesi Ramazan Ayı'nın son 10 gününde bulunur.

KADİR GECESİ'NDE NASIL İBADET EDİLİR?

Bu gecenin anlamını kavramak için İslamiyet'in doğuşundan beri Hadis- Şerifler, kıssalar rivayetler, tavsiyeler vs aktarılmıştır. İşte onların birkaçını sizler için derledik. Kadir gecesini, namaz kılarak, Kur'an-ı Kerim okuyarak, tevbe, istiğfar ederek, salavat ve yaparak değerlendirmeli. Ebu Hüreyre (r.a)'ın rivayet etmiş olduğu hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur: "Kim Kadir gecesini, faziletine inanarak ve alacağı sevabı Allah'tan bekleyerek ibadet ve taatla geçirirse geçmiş günahları bağışlanır" (Buhari, Kadir, 1). Kadir gecesinde neler yapılabilir: üzerinde namaz borcu olanların nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir. Kazası yoksa nafile kılar. Süfyan-ı Sevri: "Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. Kur'an okuyup sonra dua etmek daha güzeldir." (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313) demiştir. Hz. Aişe validemiz demiştir ki; Rasulüllah (s.a.s)'e: "- Ey Allah'ın Rasulü! Kadir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?" diye sordum. Rasulüllah (s.a.s): "- Allahümme inneke afüvvün tühıbbü'l-afve fa'fu anni: "Allah'ım sen çok affedicisin, affi seversin, beni affet." diye dua et, buyurdu (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 314). Bu gecenin öyle bir anı vardır ki o anda yapılan ibadet ve dualar mutlaka makbul olur. Bu önemli anı yakalamak için gecenin bütününü tevbe ve istiğfar ile geçirmek gerekir. Bu da kişinin imanını tazeler. Gecenin bütününü ibadetle geçiremeyenler en azından teravihten sonra bir miktar oturup dua etmelidir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2016 Kadir Gecesi ne zaman ihya edilecek?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN