Bayramı 2016 ne ? Bayram tatili 9 gün mü olacak?

Giriş Tarihi: 25.8.2016 11:15
Kurban Bayramı 2016 ne zaman? Bayram tatili 9 gün mü olacak?

Bayramı ne olduğu ve bayramın kaç gün tatil olacağı son zamanların en çok merak edilen konuları arasında yer alıyor. Önümüzdeki ay kutlanacak olan ile ilgili tüm ayrıntılara bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Kurban Bayramı ne zaman olacak?

İslam dininde hicri takvimin Zilhicce ayının onuncu gününde başlayan ve toplam dört gün süren bayramı, dini bayramlardan bir tanesidir. Sabırsızlıkla beklenen 2016 yılında 12 Eylül Pazartesi günü başlıyor. Bu arada Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, "Gelecek kurban bayramı tatilini yapılacak düzenlemeyle 9 güne çıkartabileceğimiz bir takvim görünüyor." dedi.

Numan Kurtulmuş "Kurban bayramı yaklaşıyor, bayram tatilinin uzatılması gündemde mi" sorusuna Kurtulmuş, "Kurban Bayramı tatilimizde büyük ihtimalle 9 gün olacak. Ama henüz onun kararı Bakanlar Kuruluna gelmedi" dedi

Başbakan Yıldırım'ın tatil açıklaması;

* Ramazan Bayramı'nda bayramın sonu cuma günüydü, birleştirdik. Kurban Bayramı'nda da bayramın öncesi bayramla birleşiyor. Böylece bir uzun tatil daha yapacaksınız.

* Dolayısıyla milletvekillerimiz bayrama kadar sıkı çalışırsanız, Meclis üzerine düşeni yapar, milletin beklediği bu müjdeli haberlerin gereğini yerine getirirse güzel bir bayramı da geçirme imkanı kendiliğinden gelmiş olur.

Sözlükte yaklaşmak, Allâh'a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, ibâdet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı, kurban bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder.

Kurban Bayramı bu sene 12 Eylül 2016 Pazartesi günü idrak edilmeye başlanacak.

Kurban Bayramı ne zaman?

11 Eylül 2016 Pazar Arefe

12 Eylül 2016 Pazartesi Kurban Bayramı (1.Gün)
13 Eylül 2016 Salı Kurban Bayramı (2.Gün)
14 Eylül 2016 Çarşamba Kurban Bayramı (3.Gün)
15 Eylül 2016 Perşembe Kurban Bayramı (4.Gün)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurban Bayramı 2016 ne zaman? Bayram tatili 9 gün mü olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN