Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diriliş Ertuğrul'un yeni oyuncusu Ebu Mansur kimdir? - Sultan Alaeddin kim olacak?

TRT 1 ekranlarının heyecan dolu dizisi Diriliş Ertuğrul'a dün yeni bir oyuncu daha dahil oldu. Dizi başladığı günden bu yana merak edilen ''Sultan Alaeddin kimdir? sorusu cevabını bulmuş gibi. Diziye katılan Burak Hakkı, Ebu Mansur karakteri ile izleyicinin karşısına çıktı. Ancak tahminlere göre Sultan Alaeddin olduğu düşünülüyor. Peki Ebu Mansur kimdir? İşte detaylar...

Giriş Tarihi: 11.5.2017 14:57
Diriliş Ertuğrul'un yeni oyuncusu Ebu Mansur kimdir? - Sultan Alaeddin kim olacak?

TRT 1 ekranlarında Çarşamba günleri yayınlanan ve en çok syredilen dizilerin başında gelen Diriliş Ertuğrul'a dün bir oyuncu daha katıldı. Uzun bir süredir Sultan Aleaddin'in kim olduğu merak ediliyordu. Ünlü oyuncu Burak Hakkı, uzun bir aranın ardından Ebu Mansur karakteri ile diziye girdi. Ancak sosyal medyada dolaşan iddialara göre Sultan Alaeddin olacağı konuşuluyor.

EBU MANSUR KİMDİR?

Tam adı Ebû Mansûr Muhammed bin Muhammed bin Mahmûd el-Mâtürîdî es-Semerkandî olan Ebu Mansur, Hanefi mezhebinden olanların imamı ve İslam alimidir. Günümüzdeki Özbekistan'ın Semerkand şehri yakınında yer alan Matürid köyünde dünyaya gelmiştir.

Hayatı ve yaşam hikayesi hakkında pek bir bilgi olmayan Matüridi'nin doğum tarihi konusunda da çeşitli görüşler ortaya atılmaktadır. Doğum tarihi 863 yılı olarak kabul edilmektedir.

Abbasi hilafeti iktidarının zayıfladığı ve Samanoğulları'nın Maveraünnehir'de hakim oldukları devirde yaşamıştır. Matüridi, Ebu Hanife'nin yolunu izlemiştir ve ölümüne kadar Ehl-i Sünnet çizgisinden çıkmamıştır.

Tahminlere göre 944 yılında vefat eden Ebu Mansur (Matüridi)'un cenazesi Semerkand'ın Cakerdize mahallesindeki bilginlerin gömüldükleri mezarlığa defnedilmiştir ve 2005 yılında kabri üzerine türbe yaptırılmıştır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diriliş Ertuğrul'un yeni oyuncusu Ebu Mansur kimdir? - Sultan Alaeddin kim olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN