Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nedir, ne zamandan beri kutlanmaktadır? Dünya logosu ve tüm detaylar

Her yıl Nisan ayının 15. günü kutlanan , çeşitli etkinliklerle anılmaktadır. Bu özel günde bireyler araştırmalarını sürdürürken, 'Dünya nedir, ne zamandan beri kutlanmaktadır?' sorusuna da yanıt arıyor. Haberimizin detaylarından Dünya Sanat Günü logosu ile beraber merak edilen bilgilere ulaşabilirsiniz.

Giriş Tarihi: 15.4.2019 14:42
Dünya Sanat Günü nedir, ne zamandan beri kutlanmaktadır? 15 Nisan Dünya Sanat Günü logosu ve tüm detaylar

Bugün 15 Nisan Dünya Sanat Günü. Bu özel günde bireyler, Sanat Günü'ne dair sorgulamalarını gerçekleştiriyor. Peki, Dünya Sanat Günü nedir ve ne zamandan beri kutlanmaktadır? İşte detaylar...

15 NİSAN DÜNYA SANAT GÜNÜ NE ZAMANDAN BERİ KUTLANMAKTADIR?

Dünya Sanat Günü, her yıl Nisan ayının 15. günü kutlanan, sanat etkinlikleri düzenlenip cadde ve sokakların sanat eserleri ile süslenildiği bir gün olarak kabul edilir. 2012 yılı itibarıyla kutlanmaya başlanılmıştır.

SANAT GÜNÜ TARİHÇESİ

Türk sanatçı ve Ulusal Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) Başkanı Bedri Baykam, International Associations of Art (IAA),(Türkçe:Uluslararası Sanat Derneği)'ın 2011 yılında Meksika'da yapılan genel kuruluna Türkiye temsilcisi olarak katılmıştır. Baykam, toplantıda Leonardo da Vinci'nin doğum günü olan 15 Nisan'ın Dünya Sanat Günü olarak kutlanmasını önerdi. Bu öneri çoğunluk oyu alarak, her yıl 15 Nisan tarihinde World Art Day (WAD) olarak kutlanılması kararı alındı.

Kısaca Leonardo da Vinci'nin doğum günü olan 15 Nisan'da artık Dünya Sanat Günü kutlanır.

TÜRKİYE'DE KUTLAMALAR

İlki 15 Nisan 2012 tarihinde yapılan kutlamalar İstanbul ilinde bulunan Abdi İpekçi caddesinde kurulan sahnede yapıldı. Ayrıca Maçka Demokrasi Parkı'nda bulunan UPSD Sanat Galerisi'nde gerçekleşen Dünya Sanat Günü Sergis'nin ardından Bring your own Bottle (Kendi Şişeni Getir) partisi düzenlenmiştir. Türkiye'nin çeşitli illerinde ise bazı sanatsal etkinliklerle kutlanmıştır. İzmir ilinde Sokak tiyatrosu, dans - müzik, Resim - Fotoğraf - Heykel - Seramik, Sinema, Müzik, Bildiri, Söyleşi, Edebiyat ve Tiyatro sanat dallarında kutlamalar ve gösteriler yapılmıştır.

DÜNYA SANAT GÜNÜ LOGOSU

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya Sanat Günü nedir, ne zamandan beri kutlanmaktadır? 15 Nisan Dünya Sanat Günü logosu ve tüm detaylar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN