Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ne zaman, hangi gün idrak edilecek? 2019 Diyanet takvimi

Milyonlarca Müslümanın heyecanla beklediği Ramazan ayının 27.gecesi olarak kabul ediliyor.Mübarek günlerimizden Kadir Gecesi’ne kısa süre kaldı. Bugünde ibadetlerini ve dualarını yapmak isteyenler ‘2019 , hangi gün idrak edilecek’ sorusuna yanıt aramaya başladı. Ramazan ayının son gecesinde tüm müminler Diyanet’in Kadir Gecesi tarihini öğrenmek istiyor. Peki 2019 Kadir Gecesi ne zaman, hangi tarihte?

Giriş Tarihi: 24.5.2019 17:20 Güncelleme Tarihi: 24.5.2019 17:21
Kadir Gecesi ne zaman, hangi gün idrak edilecek? 2019 Diyanet takvimi

Kuran'ın indirilmeye başladığı Kadir Gecesi için geri sayım başladı. Kur'an'ı Kerim'in Allah tarafından Cebrail aracılığıyla HZ. Muhammed'e vahyedilmeye başladığı gece olan Kadir Gecesi ne zaman, hangi güne denk geliyor? İslam alemi için büyük önem arz eden Kadir Gecesi 2019 tarihi merak ediliyor. Mayıs ayının son dönemlerine girerken 2019 Kadir Gecesi tarihide yaklaşmış oldu. İşte Kadir Gecesi 2091 diyanet takvimi…

KADİR GECESİ NE ZAMAN? 2019 DİYANET TAKVİMİ

Kadir Gecesi Diyanet takvimi ne zaman, hangi güne denk geliyor? Kadir Gecesi Ramazan ayının 27. gecesi olarak kabul edilir. Diyanet'in takvimine göre bu yıl Kadir Gecesi, 31 Mayıs Cuma gününe denk gelecek.

KADİR GECESİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Kadir Gecesi, İslam'ın en şerefli, en faziletli ve en ihtişamlı gecelerinden en başta gelenidir. Kadir Gecesi, İslam güneşinin, Kuran meşalesinin dünyayı aydınlatmaya başladığı mübarek bir gecedir. Bu gece, kalbi Kuran nuru ve peygamber müjdesi ile parlayan, alnı secde izleri ile nurlanan müminler için af ve mağfiret gecesidir.

Bu gece melekler yeryüzüne inerken bereket ve rahmette iner, Kuran okunduğu zaman melekler yeryüzüne inerler. Bu gece her iş için bir selamet ve saadet gecesidir. Bu gece selamet gecesidir. Şeytan bu gece Müslümanlara kötülük yapmaya ve eziyet vermeye güç yetiremez. Bu gece çakıl tanelerinden daha çok sayıda melekler yeryüzüne inerler. Bu gece ibadet edip, gündüz oruç tutmak, gece kıyam etmek (geceyi ibadetle geçirmek) bin aydan daha hayırlıdır.

Peygamberimiz Hazreti Muhammed Kadir Gecesi için şöyle buyuruyor;

"Kim Kadir Gecesi'nde inanarak, ihlas ile o geceyi ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır."

"Kadir Gecesi yatsı namazında cemaatte hazır bulunan, ondan nasibini almıştır."

Peygamberimiz (sav) buyuruyor:

"Kadir gecesinde bir defa, Kadir sûresini okumak, (başka zamanda) Kur'ân-ı kerîmi hatmetmekten daha sevâptır. Bu gece koyun sağma müddeti kadar namaz kılmak, ibâdet etmek, bir ay her geceyi ibâdetle geçirmekten daha kıymetlidir."

Kadir Suresi'nde ne anlatılır: Kadir Gecesinin önemini en güzel anlatan da Kur'an da yer alan Kadir Suresi'dir. Türkçe meali şöyledir;

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.

1- Biz o (Kur'ân)nu Kadir gecesinde indirdik.

2- Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin?

3- Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

4- Melekler ve Ruh (Cebrail veya Ruh adındaki melek) o gece Rablerinin izniyle, her iş için inerler.

5- O gece, tanyeri ağarıncaya kadar süren bir selâmettir.

KADİR GECESİNDE NASIL İBADET EDİLMELİ?

* Kur'ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur'ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

* Üzerinde namaz borcu olanlarin nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir. Kazası yoksa nafile kılar.

Süfyan-i Sevri: "Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. Kur'an okuyup sonra dua etmek daha güzeldir" demiştir (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313).

* Peygamber Efendimiz (sas)'e salât ü selâmlar getirilmeli; O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

* Tefekkürde bulunulmalı; "Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir" gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

* Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

* Mü'minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

* Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

* Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadir Gecesi ne zaman, hangi gün idrak edilecek? 2019 Diyanet takvimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN