Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nin Amcası tarihte nasıl öldü? amcası Dündar'ı öldürdü mü?

Ertuğrul Gazi'nin kardeşi, 'in amcası vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Tarihi kaynaklarda yer alan bilgilere göre; beyliğin liderliği konusunda çekişme halinde olan bir kişilik olduğu için özellikle nasıl ve kim tarafından öldürüldüğü merak ediliyor. ATV ekranlarında yer alan dizisi sebebiyle merak edilen karakterler izleyiciler tarafından merak edilip araştırılıyor. Buna göre; Dündar Bey kimdir, nasıl ve ne zaman öldü? Osman Bey amcası Dündar'ı öldürdü mü?

Giriş Tarihi: 20.5.2020 18:01 ABONE OL
Osman Gazi'nin Amcası Dündar Bey tarihte nasıl öldü? Osman Bey amcası Dündar'ı öldürdü mü?

ATV ekranlarının reyting rekortmeni dizisi Kuruluş Osman'ın yayınlanmaya başlamasının ardından tarihe yönelik birçok konu ve karakter de merak edilmeye başlandı. Araştırmalar yapan vatandaşlar tarihteki önemli kişilerin hayatlarını, nasıl öldüklerini, neler yaptıklarını ve nasıl yaşadıklarını merak ediyor. Tarihsel bir dizi olan Kuruluş Osman bu doğrultuda izleyiciye bilgiler aktarırken aynı zamanda zevkle de izlenen bir dizi olma özelliğini koruyor. Dizinin başrol karakterlerinden bir tanesi olan Osman Gazi'nin amcası Dündar Bey merak edildi. Buna göre; tarihte Osman Bey amcası Dündar'ı öldürdü mü? Osman Gazi'nin amcası Dündar Bey nasıl öldü? İşte merak edilenler...

DÜNDAR BEY'İN HAYATI

Osmanlı Devleti'nin kurucusu olan Osman Gazi'nin amcasıdır. Dündar Bey hakkındaki bilgiler daha da açıktır. Dündar Bey'in hayatının ilk dönemleri Osmanlı Devleti'nin doğuşu ile ilgili efsanelere karışmakla birlikte, onun Osman Gazi'nin hayatında belirli bir yer tuttuğu görülmektedir. Süleyman Şah, 4 oğlu ile Kayı boyunun beyi olarak İran'da Mahan hükümdarı iken, Moğol saldırısı üzerine Anadolu'ya göç etmiş, Ahlat'a geldikten sonra Erzincan ve Amasya taraflarına geçmişti.


Burada yerleşme imkanı bulamayınca eski yurduna dönmeye karar veren Süleyman Şah, Elbistan- Halep yolu ile Fırat kıyısına inmişti. Caber Kalesi çevresinde ırmağı geçerken boğulması üzerine ona bağlı Kayılar ikiye bölünmüşler, oğullarından Sungur Tigin ile Gün Doğdu doğuya gitmeye karar vermişti. Ertuğrul Gazi ile Dündar ise Anadolu'da yerleşmek üzere Pasin'e doğru yollarına devam etmişlerdi. Kayı boyunun yerleşmesi ile ilgili bu haberlerde Dündar Bey'in, Ertuğrul Gazi'nin ve daha sonra da Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin yanında, bu devletin kuruluşunda hizmet ederken görüyoruz.

DÜNDAR BEY NASIL ÖLDÜ?

Dündar Bey'in öldürülmesi bir çok Osmanlı tarihçisi tarafından farklı şekillerde nakledilmiştir. Neşrî'de geçen rivayete göre; Bilecik tekfurunun eğlencesine katılan Osman Gazi, tekfur elini öptürmek isteyince tekfurun elini öpmek zorunda kalmış ve bundan ötürü onuru kırılmış. Bu onur kırıcı davranışı unutmayan Osman Gazi beyliğin başına geçince tekfurdan intikam almak istemiş ve tekfura karşı sefere girişmiş. Dündar Bey ise bu sefere karşı çıkarak "Germiyanoğulları ve etraftaki kafirler zaten düşman ve bu tekfuru da bize düşman edeceksin, yaşayacak yerimiz kalmayacak" demesi üzerine Osman Gazi, Dündar Bey'e yayının tahtası ile vurarak öldürmüştür.


OSMAN GAZİ AMCASINI ÖLDÜRDÜ MÜ?

Son dönem Osmanlı tarihçilerinden Hayrullah Efendi ise olayı şöyle anlatmıştır: Dündar Bey ile Osman Gazi arasında bir çekişme olduğunu ve Dündar Bey'in Osman Gazi'nin beyliğini istemeyerek kabullendiğini ve sürekli Osman aleyhine çalıştığını hatta Bilecik tekfuru ile anlaşarak Osman'a suikast tertip ettirdiğini ve bu sebepten ötürü affı kabul edilmeyerek Dündar Bey'in öldürüldüğü belirtilir.

ARKADAŞINA GÖNDER
Osman Gazi'nin Amcası Dündar Bey tarihte nasıl öldü? Osman Bey amcası Dündar'ı öldürdü mü?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA