Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osman Gazi'nin eşi kimdir, Osman Gazi ile ne zaman evlendi, çocukları oldu mu? Osman Gazi'nin eşi Rabia Bala Hatun hayatı!

ATV ekranlarının sevilen dizisi bugün yeni bölümüyle ekranlara geliyor. İzleyiciler dizide Osman Gazi'nin eşini canlandıran ilişkin detayları merak ediyor. Durum böyle olunca izleyiciler arama motorlarında yoğun olarak Osman Gazi'nin eşi Rabia Bala Hatun kimdir, Osman Gazi ile ne zaman evlendi? Şeklinde sorularla yoğun şekilde arama motorlarında araştırma yapmaya devam ediyor. Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi'nde bilgilerde ise Bala Hatun'un hayatı ve kim olduğuna ilişkin bilgi bulunmamaktadır. Peki, Osman Gazi'nin eşi Rabia Bala Hatun kimdir? Osman Gazi ile ne zaman evlendi? İşte detaylar

Giriş Tarihi: 20.5.2020 17:52 ABONE OL
Osman Gazi'nin eşi Rabia Bala Hatun kimdir, Osman Gazi ile ne zaman evlendi, çocukları oldu mu? Osman Gazi'nin eşi Rabia Bala Hatun hayatı!

ATV ekranlarının reyting rekortmeni dizisi Kuruluş Osman, Çarşamba akşamlarının adeta vazgeçilmezi oldu. Nefes kesen sahneleri ve tarihimize ışık tutan senaryosu ile büyük takdir toplayan dizinin karakterleri de yoğun bir şekilde araştırılıyor. Bunların başında ise Osman Bey'in eşi Rabia Bala Hatun geliyor. Öyle ki, 'Rabia Bala hatun kimdir, tarihte nasıl yaşadı ve ne zaman öldü?' sorusunun cevabı oldukça merak ediliyor. Bilindiği gibi, dizide bu önemli karakteri Özge Törer canlandırıyor. Peki, Rabia Bala Hatun'u canlandıran Özge Törer kimdir, kaç yaşında ve nereli? İşte, hayatı...

OSMAN GAZİ'NİN İLK EŞİ KİMDİR?

Osmanlı Devleti'nin ilk padişahı olan Osman Gazi'nin iki eşi vardı. Osman Gazi'nin ardından tahta geçen Orhan Gazi'nin validesi Malhun Hâtûn, Anadolu Selçuklu Veziri Ömer Abdülaziz Bey'in kızıdır. Osman Gazi'nin ikinci eşi ise Râbi'a Bala Hâtûn'dur, Osman Bey'in hocası Şeyh Edebali'nin kızı ve Şehzade Alâaddin'in annesiydi. Mal Hatun'a ithaf edilen türbe ise Bilecik'te bulunmaktadır.

Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi'nde bilgilerde ise Bala Hatun'un hayatı ve kim olduğuna ilişkin bilgi bulunmamaktadır. İlk Osmanlı kaynaklarında ise Mal Hatun / Malhun Hatun şeklinde yer alır ve Osman Bey'in eşi, Şeyh Edebâli'nin kızı ve Orhan'ın validesi şeklinde geçer. Türkiye Diyanet Vakfı'na göre Orhan Bey'in annesi olma olsalığı olsa da Şeyh Edebâli ile alakasının olmadığı kesin olarak bilinir.

RABİA BALA HATUN HAYATI

Tam olarak ne zaman doğduğu bilinmeyen Rabia Bala Hatun, 13. Yüzyılda yaşamıştır. Osman Gazi'nin ikinci eşi, Şeyh Edebali'nin kızı ve Aladdin Paşa'nın annesidir. Osman Gazi ilk evliliğini 1280 yılında, Orhan Gazi'nin annesi olan ve Selçuklu vezirlerinden Ömer Abdülaziz Bey'in kızı Mal Hatun ile yapmıştır.

Osman Gazi 1289 yılı civarlarında Şeyh Edebali'nin kızı Rabia Bala Hatun ile ikinci evliliğini yaparak güç kazanmıştır. Rabia Bala Hatun'un mezarı, babası Şeyh Edebali'nin Bilecik'te bulunan türbesinin yanındaki bir yerde, annesi ile beraber bulunmaktadır. Rabia Bala Hatun 1324 yılında vefat etmiştir. Torun çocukları: Yıldırım Bayezid, Savcı Bey, Yakub Çelebi, Nefise Hatun, Sultan Hatun, Halil Bey, İbrahim Bey Torunlar: I. Murad, Süleyman Paşa, Şehzade Halil, Fatma Hatun

ARKADAŞINA GÖNDER
Osman Gazi'nin eşi Rabia Bala Hatun kimdir, Osman Gazi ile ne zaman evlendi, çocukları oldu mu? Osman Gazi'nin eşi Rabia Bala Hatun hayatı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA