Sendikalarda yeni dönem başlıyor

Giriş Tarihi: 7.11.2013 12:15 Güncelleme Tarihi: 7.11.2013 12:26

Sendika üyeliğine giriş ve çıkışlar bir “tık”la yapılabilecek.

Geçen yıl çıkarılan Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nda yer alan ilgili maddeyle işçilerin sendikalara üye olma ve istifa etme işlemlerinin noter şartı aranmaksızın, e-devlet üzerinden yapabilmelerine imkan sağlanmış ama bu maddenin uygulanması bir yıl ertelenmişti. Ertelenen bu madde bugün itibariyle yürürlüğe girdi.

E-DEVLET ÜZERİNDEN KAYIT

Bugün Gazetesi'nin haberine göre, Yeni düzenlemeye göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı her bir sendikanın yetkilendirdiği isimlere şifre verecek. İşçiler, e-devlete girip sendikalara üyelik başvurusu yapabilecekleri gibi üyesi oldukları sendikadan e-devletüzerinden istifa edebilecekler. İşçi, e-devlet üzerinden müracaat ettiğindesendika 30 gün içinde kabul ya da ret edecek. Yeni üye ve istifaya ilişkin her işlem sendikaların yanı sıra Çalışma Bakanlığı'na da gidecek.Mevcut sistemde işçiler üyelik ve istifa işlemlerini noter üzerinden yaptığı için 150 lira masraf ortaya çıkıyordu. E-devlet sistemine geçilmesiyle birlikte bu yük bitecek. Bu yeni durumun sendikaların birbirlerinden üye çalma ve yeni üye kaydetme yarışını hızlandıracağı belirtiliyor. Ancak Çalışma Bakanlığı dün akşam itibariyle henüz sendikalara şifreleri göndermedi.

SENDİKALAR NE DİYECEK?

Öte yandan sendikalar arasında yaşanması beklenen büyük rekabetin işyerlerinde huzursuzluğa yol açacağı endişesi de yaşanıyor. İşveren temsilcileri, sendikaların üyelerin kaybetmemek ya da rakip sendikadan üye kapmak için işyerlerinde daha aktif rol almaya başlayacağını, bunun da üretime olumsuz yansıyabileceğini belirtiyorlar.

EN ÇOK ÜYE HANGİ SENDİKADA?

Son açıklanan istatistiklere göre en çok üyeye sahip sendika Türk-İş. Türk-İş yaklaşık bir milyon sendikalı işçinin yaklaşık 702 binini üye yapmış durumda. Buna karşılık Hak-İş'in yaklaşık 166 bin, DİSK'in de yine yaklaşık 100 bin civarında üyesi bulunuyor. Noter şartının kalkması ve bilgisayar başından sendika üyeliğinin yolunun açılmasıyla rakamların hızla değişebileceği, hatta yeni yeni sendikaların kurulabileceği belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sendikalarda yeni dönem başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN