Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uzman olabilecekler mi?

YÖK Uzman yardımcılığı kadrolarına kimlerin başvurabileceği belirlendi

Giriş Tarihi: 14.11.2013 12:44
Uzman yardımcılığı kadrolarına son yıllara kadar, İİBF ve SBF mezunları başvurabiliyordu. Ancak bu bölüm dışındaki bölüm mezunlarına da yavaş yavaş başvuru hakkı tanıyan kamu kurumları sayısında artış görülüyor.

Hatırlanacağı üzere daha önce Maliye Bakanlığı, Mühendislik programları ile Eğitim, Fen ve Edebiyat Fakültelerinin Matematik, İstatistik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Fen Bilimleri ile Fen ve Teknoloji bölümü mezunlarına, vergi müfettiş yardımcılığı kadrolarına başvurmasına imkan tanımıştı.

Bugünkü Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik ile de, YÖK, mühendislik, eğitim ve fen-edebiyat fakültelerinin programı mezunlarına başvuru hakkı tanıyan kurumlar arasına katıldı

Yükseköğretim Kurulu Uzmanlığı yönetmeliği 14 Kasım 2013 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı.

Yönetmeliğin, başvuru şartları arasında şu hüküm yer aldı:

"c) En az dört yıllık lisans eğitimi veren hukuk fakültesi ile siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler, mühendislik, eğitim ve fen-edebiyat fakültelerinin programlarından ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtiçindeki veya yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak"

Buna göre, sosyal bölümlerin yanı sıra mühendislik, eğitim ve fen-edebiyat fakültelerinin programlarından mezun olanlar da, açılacak ilana başvurabilecek

Diğer taraftan, yayımlanmış olan bu yönetmelik, YÖK'ün kısa bir süre sonra ilana çıkacağını göstermektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzman olabilecekler mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN