Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kıdem tazminatı için yeni formül!

Giriş Tarihi: 20.11.2013 11:19

Türkiye’de tüm çalışanları ilgilendiren, hükümetin üzerinde çalıştığı kıdem tazminatı fonunda sürpriz bir gelişme yaşandı

Çalışma Bakanlığı, kıdem fonu kesintilerinin yüzde 25'inin, tıpkı bireysel emeklilikte olduğu gibi devlet tarafından üstlenilmesi ve fonun bir bölümünün de "işsizlik fonu kesintilerinden" karşılanması formülünü geliştirdi.Çalışma Bakanlığı'nın çalışması, hükümet ile işçi temsilcileri arasında geçen hafta gerçekleşen ve uzlaşmazlıkla sonuçlanan bir dizi görüşmenin ardından ortaya çıktı. Geçen haftaki görüşmelerde sendikalar, "13 milyon çalışanın kıdem tazminatını konuşmayız" argümanıyla, masadan kalkmışlardı.

30 GÜNLÜK KIDEM DÜŞMEYECEK

Çalışma Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı formül, daha önce kamuoyuna yansıyan "kıdem tazminatı 11 ila 22 gün üzerinden ödenecek", formülünden farklı olarak 30 günlük kıdem üzerinden oluşturuluyor.Hükümet, bu yeni formül ile tüm kesimlerin taleplerini karşılamayı amaçlıyor. Bu çerçevede:

* İşçi sendikalarının ısrar ettiği "30 günlük kıdem düşmesin" talebi karşılanacak

* İşveren kesiminin "30 günlük kıdem yükünün tümü bize ağır gelir" itirazı, yüzde 25'lik devlet katkısı ile ortadan kaldırılacak

* Ayrıca, işsizlik fonu kesintilerinin bir bölümü de kıdem fonuna çekilecek. Böylece işçi ve işverenin mevcut sistemde ödemekte oldukları kaynak, kıdem fonuna aktarılmış olacak.

Faruk Çelik: Kıdem tazminatı kalksın diyen yok

Faruk Çelik: Kıdem tazminatı kalksın diyen yok

Yeni formül çerçevesinde sistem şöyle işleyecek;

* 30 günlük kıdemin verilebilmesi için brüt maaştan aylık yüzde 8.3'lük kesinti yapılacak

* Bunun yüzde 25'ini, yani 2 puanını devletin karşılayacak

* 2 puanı İşsizlik Sigortası Fonu'ndan gelecek

* 4 puanı da işverenler tarafından kıdem primi olarak yatırılacak.

BİREYSEL EMEKLİLİK GİBİ

Çalışma Bakanlığı'nın hazırladığı formüle hükümetin ekonomi yönetiminin de, "devlet bireysel emeklilik sistemine halihazırda yüzde 25 katkı yapıyor. Kıdem fonuna da aynı şekilde katkı sağlanabilir" argümanıyla ikna edildiği öğrenildi. Bu çerçevede, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın da kıdem fonu kesintilerinin yüzde 25'inin devlet tarafından üstlenilmesi ve işsizlik sigortası kesintilerinin bir bölümünün kıdem fonuna aktarılmasına yeşil ışık yaktığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıdem tazminatı için yeni formül!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN