Sağlık personeline 3 müjde

Giriş Tarihi: 20.11.2013 11:39
Metin Memiş, sağlık çalışanlarına müjdeli haberi verdi. Toplu Sözleşme görüşmelerinde Tesis Kalite Katsayısı uygulamasının kalktığını belirten Memiş, yılbaşından itibaren, "Serviste tuvalet yok, döner sermayenizi kesiyoruz" gibi uygulamaların yaşanmayacağını söyledi. Memiş hemşirelerin döner sermayelerinin 75-300 TL arasında artış olacağını söyledi.

Toplu sözleşmelerde sağlık çalışanlarının önemli kazanımları olduğunu belirten Metin Memiş, "Bunların en önemlisi, Tesis Kalite Katsayısı uygulamasının kaldırılmasıdır. Bu yanlış uygulama Sağlık Bakanlığı'ndaki performans sisteminden kaynaklanıyordu. Bir kamu hastanesinin fiziki koşullarındaki eksiklikten dolayı tüm çalışanlar cezalandırılıyordu. Bir hasta odasında tuvalet yoksa, bu yüzden sağlık çalışanları cezalandırılıyordu. Kalite katsayısı düşük çıktığı için havuzda dağıtılacak döner sermaye payı da düşüyordu. Bu katsayıyı kaldırdık. 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren bu tür aksaklıklardan ötürü sağlık çalışanlarımız mağdur olmayacak. Bunun bir hemşireye yansıması 75 TL 300 TL arası döner sermayesine katkı sağlanacak" diye konuştu.

ÇİFTE VERGİ ADALETSİZLİĞİ DE SONA ERDİ

"Sağlık çalışanları maaş ve döner sermayesi olarak çifte vergi veriyordu. Dördüncü, beşinci ayda vergi dilimine takılıyordu. 2013 toplu sözleşmesinde mahsuplaşmanın aylık yapılmasını talep etmiştik. Bu gerçekleşti. Özellikle hizmetli, memur, şef arkadaşlarımızın da aradaki kayıpları önlenmiş olacak"

NÖBET ZAMMI GELİYOR!

"En önemli konulardan biri nöbet ücretleriydi. Bir hemşire arkadaşımız aylık 7-8 nöbet geliyor. 2012 Gün Yasası'nda nöbet ücretlerinin yüzde 60 artırılmıştı. Aynı yıl yapılan toplu sözleşmelerinde dini bayramlarda yüzde 20 fazla nöbet parası verilmesi kabul edildi. Bu yıl da tüm birimlerdeki sağlık çalışanlarına iki kat nöbet ücreti verilsin dememize rağmen, yoğun bakım, acil, 112 çalışanlarının yüzde 50'lik artış sağlandı. Bunu doğru bulmuyoruz. Tüm birimlerde nöbet ücretlerinin artışı için mücadelemizi sürdürüyoruz"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık personeline 3 müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN