Noter şartı kalktı !

Sendika üyeliği ve istifaların noter yerine “e-devlet” üzerinden yapılmaya başlanması, işçilere adeta sendika yolunu açtı. Yeni uygulamanın ilk 11 gününde 12 bin işçi sendikalı oldu, 1248 işçisendika değiştirdi.

Giriş Tarihi: 26.11.2013 12:10
NOTER ŞARTI TARİHE KARIŞTI

Sendikalar Yasası'nda geçen yıl yapılan değişiklikle sendikaya yeni üyelikte ve istifada aranan noter şartı kaldırıldı. Ancak bu maddenin uygulaması 7 Kasım 2013'te başladı. Böylece sendikalı olmak ya da sendikadan çıkmak isteyen işçilere 200 liralık masraf çıkaran noter şartı tarihe karıştı.

EN ÇOK ÜYE HİZMET-İŞ'E

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan edinilen bilgilere göre 7 Kasım 18 Kasım arasında, e-devlet üzerinden yapılan sendika üyeliği yaklaşık 12 bin oldu. Yeni uygulamada en fazla tercih edilen sendika 2 bin 52 yeni üyeyle Hizmet-İş olurken, ikinci sırayı bin 679 üye kaydeden Türk Metal aldı. Bu sendikaları 905 üyeyle Belediye-İş, 689 üye ile Tes-İş ve 673 üye ile Öz Finans-İş izledi.

11 gün içinde 1801 işçi üyesi olduğu sendikalarından istifa ederken, bu işçilerin 1248'i yeniden bir başka sendikaya üye oldu.

Buna göre 553 işçi sendikalardan kopmuş oldu. Sendikalar arasındaki geçiş en fazla metal sektöründe yaşandı.

İLK BAŞVURU ŞIRNAK'TAN

Bugün'ün haberine göre; E-devlet üzerinden sendikaya ilk üyelik başvurusunu Halk Bankası'nın Şırnak şubesinde çalışan Tayfun Kasırga yaptırdı. Kasırga, başvurusunu banka finans ve sigorta iş kolunda yeni kurulan Hak-İş'e bağlı Öz Finans-İş'e yaptı. E-devlet üzerinden üyeliği sendika yönetimi tarafından onaylanan ilk üye ise Koop-İş Sendikası'na üye olan Teksif Sendikası'nın genel merkez çalışanı oldu.

BANKACILAR YOĞUNLUKTAN BAŞVURU YAPAMIYOR

Öz Finans-İş Sendikası Genel Başkanı Ahmet Eroğlu, banka çalışanlarının yoğunluktan dolayı e-devlet şifresi almaya bile fırsat bulamadığını söyledi. Ayrıca Ziraat ve Halkbank çalışanlarının büyük kısmının işçi yerine sözleşmeli personel görünmesinden dolayı sendika üyesi olamadıklarını belirten Eroğlu, sorunların çözülmesini istedi.

E-devlet üzerinden sendikaya ilk üyelik başvurusunu yapan Tayfun Kasırga"Sisteme giren ilk kişinin ben olduğumu sonradan öğrendim. Mesai kavramımız yok. Çoğu zaman hafta tatilimiz bile yok.

Aynı şubede aynı işi yapanlar arasında dengesiz bir ücret politikası var. Bu sorunların çözülmesi için sendikaya üye oldum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Noter şartı kalktı !
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN