Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu değişikler memurları da etkileyecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzası ile Meclis Başkanlığına sunulan “Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” ile idari yargıda esaslı değişikliklere gidiliyor.

Giriş Tarihi: 4.12.2013 12:19
Kanun Tasarısında yer alan düzenlemelerden bazıları şöyle:

1- Danıştayda yeni bir idari dava dairesi daha kuruluyor. İdari dava dairesi sayısı 11'e yükselirken, toplam daire sayısı da 16 oluyor.

2- Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu sürekli hale getiriliyor. 11 idari dava dairesinin her birinden ikişer üye bu Kurula katılacak. Üyelerin Danıştayda iki yıl kıdemli olması şartı aranacak. Kurul Üyeleri Başkanlar Kulu tarafından 6 yıllığına görevlendirilecek ve üyenin görevinden sürekli ayrılması durumunda yerine görevlendirilecek üye kalan süreyi tamamlayacak.

3- İdari yargıda dava açma süreleri değişiyor. Danıştay ve idare mahkemelerinde 60 gün olan dava açma süresi 30 güne indiriliyor. Acil yargılamalarda dava açma süresi 15 gün olacak.

4- Ülke çapında uygulanan düzenleyici işlemler ile uygulama işlemlerine karşı aynı dilekçeyle dava açılamayacak.

5-Yeni idari yargılama şekilleri getiriliyor. "Grup dava" ve "ivedi yargılama usulü" adıyla yeni yargılama usülleri getiriliyor.

Grup dava: Aynı maddi ve hukuki sebebe bağlı ve birbirine emsal teşkil edebilecek nitelikte olan davalar mahkemece grup dava olarak kabul edilebilecek ve bunlar hakkında farklı yargılama usulü uygulanacak.

İvedi yargılama usulü: Bazı işlemlerden doğan uyuşmazlıklarda ivedi yargılama usulü uygulanacak.

6-Mahkeme kararlarına karşı Danıştaya temyiz başvurusu yapılamayacak olan (Bölge İdare Mahkemesine itiraz edilecek) konulara yenileri eklenirken, bazı konularda da değişikliğe gidildi. Bunlardan bazıları şunlar:

İlk ve orta öğretim ile yükseköğretim öğrencileriyle ilgili sınıf geçme, not tespiti, kayıt ve nakil işlemleri ile ilişik kesme dışındaki diğer disiplin cezalarına ilişkin davalar.

Kamu görevlileri hakkında tesis edilen geçici görevlendirme, görevlendirme, ikinci görev, vekâleten atama, görev ye unvan değişikliği içermeyen il içi naklen atama, görevden uzaklaştırma, çalışma süreleri, intibak, yolluk, lojman, izin, sosyal hak ve yardımlar ile emeklilerin intibakına ilişkin davalar.

Kamu görevlilerine kusurlu sayılma, yazılı uyarma, uyarma, kınama, ihtar ve tevbih cezası verilmesine ilişkin işlemlerden.

Geçici personele ilişkin davalar.

Hakim ve savcılar, Bakanlar Kurulu kararı veya müşterek kararnameyle atananlar ile öğretim üyeleri hariç, kamu görevlilerinin her türlü ödül, sicil, performans ve başarı değerlendirmelerine ilişkin davalar.

7- Karar düzeltme uygulamasında değişikliğe gidiliyor:

Kararın düzeltilmesi istemlerinde yürütmenin durdurulmasına ve duruşma yapılmasına karar verilemeyecek.

Danıştayın ve bölge idare mahkemesinin temyiz veya itiraz üzerine verdikleri kararlardan bazı konulara ilişkin olanlar hakkında karar düzeltme yoluna gidilemeyecek. Karar düzeltme talebinde bulunulamayacak işlemler arasında; bozmaya uyma kararları ile kamu görevinin sona ermesi sonucunu doğuran işlemler hariç olmak üzere kamu görevlileri mevzuatının uygulanmasından kaynaklanan uyuşmazlıklara ilişkin kararlar da yer alıyor.

8- Danıştay Başkanlığına 154 yeni kadro ihdas ediliyor. Bu kadrolardan 132'si meslek personeline, 22'si ise idari personele ait olacak.(Kamuajans)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu değişikler memurları da etkileyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN