Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşçilikten memurluğa geçenlere iyi haber

Kamuda işçiyken memur statüsüne geçip kıdem tazminatı almayanlara Maliye Bakanlığından iyi haber geldi.

Giriş Tarihi: 14.10.2015 15:53
İşçilikten memurluğa geçenlere iyi haber

Bakanlık, bu kişilerin işçilikte geçen çalışma sürelerinin emekli ikramiyesi hesabında dikkate alınması talebi ile ilgili olumlu görüş bildirdi.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, yaptığı açıklamada, kamuda çalıştığı kurumda işçilikten memuriyete geçerken kıdem tazminatı almayan çalışanlarının hak kayıpları bulunduğunu, işçilik çalışma döneminin emekli ikramiyesi hesabına dahil edilmemesinin bu kayıplardan biri olduğunu söyledi.

Bu kaybın ortadan kaldırılması için konuyu toplu sözleşme masasına taşıdıklarını ifade eden Tonbul, şunları kaydetti:

"Girişimlerimiz çerçevesinde Sosyal Güvenlik Kurumundan (SGK) konuyla ilgili görüş istedik. SGK konuyla ilgili Maliye Bakanlığına görüş sordu. Maliye Bakanlığı görüşünde 'iş sözleşmesinin işçi tarafından fes edildiğine yönelik olarak kesin bir olguya dayanılmadığı sürece, statü değişikliğiyle kıdem tazminatı ödenmeksizin aynı kamu kurumunda görev yapmaya devam edenlerin işçilik sürelerinin emekli ikramiyesi hesabında dikkate alınacağı' şeklinde olumlu görüş bildirdi. Bu görüş hak kayıplarının giderilmesi açısından sevindirici bir karar."

Kamuda çalışanları kapsıyor

Tonbul, toplu sözleşme masasında ısrarla gündeme getirdikleri bu talebin, işçiyken memur statüsüne geçen 10 bin memuru direkt ilgilendirdiği vurgulayarak şu bilgileri aktardı:

"Kurum yönetmeliği, yönetim kurulu kararı veya kurum içi sınavlarla herhangi bir ödeme yapılmadan aynı kamu kurumda 'devlet memuru' statüsüne geçen kamu görevlilerinin, işçilikte geçen süreleri emekli ikramiyesine sayılmıyordu. Kurumlar, 'bu tür statü değişikliklerinin 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14. maddesinde sayılan kıdem tazminatına hak kazandırıcı nedenler arasında yer almadığını' sebep göstererek önceki çalışma sürelerinin emekli ikramiyesinin hesaplanmasında dikkate almıyordu. Mevcut uygulamaya göre bir memurun işçilikte geçirdiği süreler yok sayılıyor, sadece memuriyette geçirdiği yıllar üzerinden emekli ikramiyesi hesaplanıyordu. Bu da mağduriyete yol açıyordu. Sendikamızın girişimleriyle bu adaletsizlik giderilmiş oldu."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşçilikten memurluğa geçenlere iyi haber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN