Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nasıl olunur?

Giriş Tarihi: 17.11.2015 12:23
Nasıl pilot olunur?

olmak isteyen kişilerin ilk olarak belli şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Bunlar genel itibari ile 18 yaşında olmak , iyi derece de ingilizce bilmek , lise mezunu ve dengi okullardan mezun olmak ile birlikte Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafında yetkilendirilmiş olan hastanelerden sağlık raporu gerekmektedir.

Pilot olmak isteyen kişilerin iki şekilde lisans alma şekilleri bulunmaktadır. Hususi Pilot Lisansı ( PPL ) ve Ticari Pilot Lisansı ( ATPL ) şeklindedir. Hususi Pilot lisansı almak isteyen kişiler ticari anlamda uçuş yapmazken küçük tek ve çift motorlu uçakları uçurma yetkileri bulunur. Ticari Pilot Lisansı alıp bunu meslek olarak yapmak isteyen kişiler için daha uzun ve zorlu süreç beklemektedir. Yaklaşık olarak 14 Modül üzerinden eğitim almakta olup bunları başarı ile geçmeleri gerekmektedir. Teorik eğitimden sonra ise uçuş eğitimleri olmakta olup 300 saati varan bir uçuş eğitimi almaktadır. Bunların yarısı kadar solo uçuş yani tek olarak gerçekleştirmektedir.

Hususi Pilotluk lisansı almak isteyen kişiler bir çok uçuş okulundan bu lisanlarını alabilmekte olup Ticari Pilot Lisansı alacak kişiler için okul seçerken daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nasıl pilot olunur?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN