Türkiye'nin en iyi haber sitesi

te rahatlatacak formül

Hükümet te işverenin yükünü hafifletecek formül üstünde çalışıyor. Buna göre, işçiye verilecek artı 300 liranın 200 lirası asgari geçim indiriminden gelecek.

Giriş Tarihi: 18.12.2015 11:32
Asgari ücrette rahatlatacak formül

te işçiyi rahatlatacak formül bulundu. Formüle göre işçiye verilecek artı 300 TL'nin 200 TL'si asgari geçim indiriminden gelecek.

Özel sektörü rahatlatacak alternatifler arasında öne çıkan asgari geçim indiriminde artış formülü. Böylece işverenlerin önemli bir vergi yükünden kurtulması hedefleniyor. Asgari ücretlilere 200 lira asgari geçim indirimi verilmesinin işveren açısından en önemli artısı, vergi yükünün mümkün olduğunca sabit tutulması olacak. Bu şekilde, 1300 liralık net asgari ücretin işverene maliyetinin 1800 lira yerine 1600 liraya çekilmesi planlanıyor.

İşsizlik fonu payı üzerinden ise işverenlerin talebini karşılayacak bir fon yaratılamayacağı belirtiliyor. Yüzde 2 düzeyindeki işveren işsizlik sigorta fonu ödemesinin devlet tarafından yüklenmesinin, net ücretteki 300 liralık artışı telafi etmeyeceği belirtiliyor. Asgari ücret artışının şirket kârlarını düşürmemesi için işveren örgütlerinin asıl isteği SGK işveren payının düşürülmesi yönünde. Türk-İş'in de sıcak baktığı bu formüle hükümet olumlu yaklaşmıyor. Yüzde 15.5'lik SGK işveren payının 1 puan düşürülmesi 1 milyar lira demek. Hükümet ayrıca sosyal sigorta sistemindeki açığın bu indirimle daha da büyüyeceği endişesi taşıyor.

Bu üç formül de kamu ekonomisi üzerinde yük oluşturacak. Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt 1273 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 1000 lira 54 kuruş olarak uygulanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti ise bir işçi için bin 496 lira 36 kuruş düzeyinde. Bunun 1273 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 197 lira 39 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 25 lira 47 kuruşu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

AHABER

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asgari ücrette rahatlatacak formül
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN