Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çalışma hayatının 2016 gündemi yoğun

Yeni yılda çalışma hayatının gündemini, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, kıdem tazminatı ve kamuda asıl işi yapan taşeron işçilerin durumu belirleyecek.

Giriş Tarihi: 4.1.2016 11:49
Çalışma hayatının 2016 gündemi yoğun

Gerek 64. Hükümet'in 2016 Eylem Planı'ndaki maddeler, gerekse de Başbakan Yardımcısı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı 'nun açıklamaları, 2016'nın çalışma hayatı ve çalışanlar için hareketli olacağını gösteriyor.

Seçim vaatleri kapsamında SSK ve BAĞKUR emeklilerinin maaşlarına 1 Ocak'tan itibaren aylık 100 lira seyyanen zam yapan, asgari ücreti 2016 için net bin 300 liraya yükselten AK Parti'nin, çalışma hayatının diğer konularında da adım atması bekleniyor.

Eylem planında Devlet Memurları Kanunu ile kıdem tazminatı sisteminde değişiklik yapılacağına yer veren hükümet, "asıl iş"i yapan taşeron işçilerin de kamuda istihdamını sağlamak istiyor.

Devlet Memurları Kanunu'ndaki düzenlemeyle kamu personel rejimini günün koşullarına uyarlamayı ve statü karmaşasını ortadan kaldırmayı planlayan hükümet, kıdem tazminatında da sosyal tarafların görüşlerine başvurarak her işçinin kıdem tazminatını alacağı sisteme geçmenin zeminini arıyor.

"Asıl iş"i yapan taşeron işçileri kamuda istihdam etmek isteyen hükümet, ilk olarak "asıl iş" ve "yardımcı iş"leri belirleyerek, söz konusu vaat kapsamında somut adımlar atmak istiyor.

Nitelikli yabancıya "Turkuaz Kart"

Ayrıca, hükümet nitelikli insan gücünü değerlendirmek üzere yabancıların çalışma izniyle ilgili süreci hızlandırmak amacıyla yıl içinde "Turkuaz Kart" sistemini devreye sokmayı planlıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çalışma hayatının 2016 gündemi yoğun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN