Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şubat'ta öğretmen ataması yapılacak mı?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "şubat ayında öğretmen ataması yapılacak mı?" sorusuna açıklık getirdi. İşte ayrıntılar...

Giriş Tarihi: 28.11.2016 12:16 Güncelleme Tarihi: 23.3.2017 14:17
Şubat'ta öğretmen ataması yapılacak mı?

Milli Eğitim bakanı İsmet Yılmaz'ın yaptığı açıklamaya göre; 2017 yılına ait bütçe tasarısının Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilmesinin hemen sonrasında Maliye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıkları başta olmak üzere Devlet Personel Başkanlığı yetkilileri biraraya gelip kurumlara görev kadro atama sayısını ortaya çıkaracak.

Önümüzdeki yıl tüm kamu için 60 bin olan öğretmen kadro sayısının ne kadarının Milli eğitim Bakanlığı'na verileceği bu toplantıda açıklığa kavuşacak. Meclis'te konuşan İsmet Yılmaz, öğretmen atamalarının olup olmayacağı konusuna açıklık getirerek, şöyle konuştu:

"2017 yılı bütçesinde açıktan atama toplam sayısı belli oldu, 60 bin gibi. Dolayısıyla, bu 60 bin sayısının tümü açıktan atama; öğretmen var, hakim var, polis var, ihtiyaçlarıyla. Bunun dağılımına kim karar verecek? Maliye Bakanlığıyla, Devlet Personelden Çalışma Bakanıyla, bir de ilgili bakanlıklarla görüşülecek, bir dağıtım yapılacak. Dolayısıyla böyle bir toplantı yapılmadan size 'Şubat ayında şöyle bir atama yapılacak, olacak' demem doğru değildir. Bu yıl 50 bine yakın öğretmen atadık ki cumhuriyet tarihinde bir yıl içerisinde -yani şubatta 30 bin, ekimde de 20 bine yakın- 50 bin öğretmenin atandığı bir elin parmaklarını geçmez. 903 binin üstünde öğretmenimiz var. Yüzde 90'ların üzerindeyiz. Bazı yerlerde öğretmen fazlamız da var."

Soruşturma devam ediyor

15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından FETÖ'ye yönelik başlatılan soruşturmaların ardından geçen hafta açığı alınan 6 bin 7 öğretmenin görevine iade edildiğini kaydeden Yılmaz, şöyle konuştu: "Gerçekten bunların aklandığı anlamına gelmez, bunların suçlu olduğu anlamına da gelmez. Bu bir idari tedbirdi, bu aşamadan sonra bir idari tedbiri uygulamanın kamu yararı açısından uygun olmadığını gördük. Öğretmenlerimiz de kendi öğrencileriyle buluştu. Ancak, soruşturma devam ediyor. Kiminde hiçbir ceza almayabilir, kiminde uyarı cezası alabilir, kiminde farklı bir disiplin cezası alabilir; onlarda da yargı yolu açıktır. İdare yanlış yapabilir, idarenin bütün eylem ve işlemleri yargı denetimine tabidir. Ama bunlar bizim öğretmenlerimiz, onların muhatap olduğu evlatlar da bizim evlatlarımız. İstiyoruz ki daha iyi olsun.

Kaynak:memurlar.net

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şubat'ta öğretmen ataması yapılacak mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN