yanıtlıyor... Askeri personeller dikkat!

Uzman Erbaş Kanununa tabi 2011 – 2016 tarihleri arasında uzman çavuş olarak görev yapan ve sözleşmesini yenilemeyen uzman erbaş, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92 nci maddesi kapsamında kamu kurumlarına memur olarak atanması mümkün mü? , Uzman Erbaşların sorularını yanıtlıyor.

Giriş Tarihi: 20.6.2019 12:42 Güncelleme Tarihi: 20.6.2019 12:42
Sabah Memurlar yanıtlıyor... Askeri personeller dikkat!

Soru: Uzman Erbaş Kanununa tabi 2011 – 2016 tarihleri arasında uzman çavuş olarak görev yaptım. Sözleşmem yenilenmedi. Kamu kurumlarına atanmam mümkün mü? G.U

Cevap: 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92'nci maddesinde "İki defadan fazla olmamak üzere memurluktan kendi istekleriyle çekilenlerden veya bu Kanun hükümlerine göre çekilmiş sayılanlardan tekrar memurluğa dönmek isteyenler, ayrıldıkları sınıfta boş kadro bulunmak ve bu sınıfın niteliklerini taşımak şartıyla ayrıldıkları tarihte almakta oldukları aylık derecesine eşit bir derecenin aynı kademesine veya 71 inci madde hükümlerine uyulmak suretiyle diğer bir sınıfta eşit derecedeki kadrolara atanabilirler. 657 sayılı Kanuna tabi olmayan personelden kendi istekleri ile görevinden çekilmiş olanlar, boş kadro bulunmak ve gireceği sınıfın niteliklerini taşımak kaydı ile bu Kanuna tabi kurumlardaki memuriyetlere atanabilirler..." hükmü yer almaktadır.

Diğer taraftan, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5 inci maddesinin son fıkrasında "Uzman erbaşların 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92'nci? maddesi hükmünden yararlanabilmeleri için en az yedi hizmet yılını tamamlamış olmaları gerekir." hükmü bulunmaktadır.

Bu itibarla; yukarıda yer verilen hükümler çerçevesinde uzman erbaş Kanununa tabi uzman çavuş olarak görev yapan kişinin uzman erbaşlıkta "en az yedi hizmet yılını tamamlamış olma" şartını taşımadığından 657 sayılı Kanunun 92 nci maddesi kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarına memur olarak atanamayacağı değerlendirilmektedir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sabah Memurlar yanıtlıyor... Askeri personeller dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN