Sabah Memurlar: Milli Eğitim Bakanlığında çalışanlar dikkat!

Genel İdari Hizmetler Sınıfına atanan devlet memurlarından, memuriyetten önce özel okullarda, öğretmen ve müdür olarak hizmet ifa edenlerin, söz konusu hizmetlerinin 657 sayılı Kanunun 36/C maddesi gereğince kazanılmış hak aylık derece ve kademesinde değerlendirilmesi mümkün mü? İşte Sabah Memurlar cevaplıyor!

Giriş Tarihi: 13.5.2019 17:04 Güncelleme Tarihi: 13.5.2019 17:25
Sabah Memurlar: Milli Eğitim Bakanlığında çalışanlar dikkat!

SORU: Milli Eğitim Bakanlığında Genel İdare Hizmetleri sınıfında memur olarak görev yapmaktayım. Memuriyetten önce özel okullarda öğretmen ve müdür olarak görev yaptım. Bu hizmetler 657 sayılı Kanunun 36/C maddesi gereğince kazanılmış hak aylık derece ve kademesinde değerlendirilmesi mümkün mü?

MEVZUAT

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/C maddesinde "… Özel okullarda öğretmenlik veya yöneticilik yaptıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı emrinde memuriyet kabul edenlerin özel okullarda geçen hizmet sürelerinin 2/3 ünün her yılı bir kademe ilerlemesine ve her üç yılı bir derece yükselmesine esas olacak şekilde değerlendirilir."

Yukarıdaki fıkralara göre, değerlendirilecek hizmet süresinden sadece özel sektörde geçen süre 12 yılı geçemez.

…" hükmü yer almaktadır.

SONUÇ

Anılan hükümde Milli Eğitim Bakanlığında görev alanların Devlet memuru olmadan önce özel okullarda yöneticilik ve öğretmenlik yaptıkları hizmet sürelerinin kazanılmış hak aylık derece ve kademesinde değerlendirileceği öngörülmektedir.

Bu itibarla; yukarıda yer alan hükümler ve açıklamalar çerçevesinde, 657 sayılı Kanunun 36/C5 maddesi uyarınca memuriyetten önce özel okullarda müdür veya öğretmen olarak ifa edilen hizmetlerin kazanılmış hak aylık derece ve kademesinde değerlendirilmektedir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sabah Memurlar: Milli Eğitim Bakanlığında çalışanlar dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN