Hapis cezası alan memurların, memuriyetleri sona erer mi? yanıtlıyor!

Devlet memuru olarak çalışmakta iken hapis cezası alan memurların memuriyetleri sona erer mi? Memurun, 2 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum olması ve cezasının kesinleşmesinden bahisle, memuriyet hakları devam edebilir mi? cevaplıyor

Giriş Tarihi: 10.6.2019 16:57 Güncelleme Tarihi: 10.6.2019 16:58
Hapis cezası alan memurların, memuriyetleri sona erer mi? Sabah Memurlar yanıtlıyor!

Söz konusu hükümden de anlaşılacağı üzere, memuriyete engel olan nitelikteki suçlar tek tek sayılmış, cezanın süresine ve niteliğine (hapis cezası veya adli para cezası olup olmadığına) bakılmaksızın mezkûr maddede "affa uğramış olsa bile" ifadesinden sonra sayılan suçlardan mahkûm olanların memur olamayacakları, bunların dışında mahkûmiyete ilişkin asgari süre belirlenerek (kasten işlenen bir suç nedeniyle bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasıyla mahkûm olmamak) bu süre ve üzerinde mahkûm olmanın da yine memur olarak atanmaya engel olacağı belirtilmiştir.

Ayrıca, ilgili kanunun "Memurluğun Sona Ermesi" başlıklı 98inci maddesinde Devlet Memurlarının "….Memurluğa alınma şartlarından herhangi birini taşımadığının sonradan anlaşılması veya memurlukları sırasında bu şartlardan herhangi birini kaybetmesi…." hallerinde memurluğu sona erer, hükmüne yer verilmiştir.

Bu itibarla ;suçunuzun ne olduğunu belirtmemekle birlikte ,Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar çerçevesinde 657 sayılı kanunda yer alan cezalar nedeniyle , 2 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum edilmeniz durumunda Devlet memurluğuna alınacaklarda aranan şartları kaybetmiş olması nedeniyle ilgili kanunun 98 inci maddesi uyarınca memurluğunun sona ermesi gerektiği değerlendirilmekte.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hapis cezası alan memurların, memuriyetleri sona erer mi? Sabah Memurlar yanıtlıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN