Önlisans diploması almadan 3. ve 4. sınıfa devam eden memurlar dikkat!

Lisans öğrenimine devam etmekte olan memurlardan, birinci ve ikinci sınıf derslerinden başarılı olarak okulundan ilişik kesmesi halinde ön lisans diploması almadan 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesinin (A) fıkrasının 12/d bendi gereğince üst öğrenim intibakı yapılabilir mi?sabah memurlar cevaplıyor!

Giriş Tarihi: 10.6.2019 15:42 Güncelleme Tarihi: 10.6.2019 15:44
Önlisans diploması almadan 3. ve 4. sınıfa devam eden memurlar dikkat!

Soru: lisans öğrenimine devam etmekteyim. Birinci ve ikinci sınıf derslerinden başarılı olarak okulundan ilişik kesmesi halinde ön lisans diploması almadan 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesinin (A) fıkrasının 12/d bendi gereğince üst öğrenim intibakı yapılması mümkün mü?

MEVZUAT

17/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesinin "Ortak Hükümler" bölümünün (A) fıkrasının 12/d bendinde? "Memuriyette iken veya memuriyetten ayrılarak (87 nci maddeye tabi kurumlarda çalışanlar dahil) üst öğrenimi bitirenler, aynı üst öğrenimi tahsile ara vermeden başlayan ve normal süresi içinde bitirdikten sonra memuriyete giren emsallerinin ulaştıkları derece ve kademeyi aşmamak kaydıyla, bitirdikleri üst öğrenimin giriş derece ve kademesine memuriyette geçirdikleri başarılı hizmet sürelerinin tamamı her yıl bir kademe her üç yıl bir derece hesabıyla ilave edilmek suretiyle bulunacak derece ve kademeye yükseltilirler." hükmü yer almaktadır.

Söz konusu hükümde intibakın şartları, bir üst öğrenimi memuriyette iken veya memuriyetten ayrıldıktan sonra bitirmek olarak belirlenmiştir. Ayrıca, intibaka ilişkin esaslarda? aynı üst öğrenimi tahsile ara vermeden başlayan ve normal süresi içinde bitirdikten sonra memuriyete giren emsallerinin ulaştıkları derece ve kademenin aşılmaması, üst öğrenimin giriş derece ve kademesine memuriyette geçirilen başarılı hizmet sürelerinin tamamı her yıl bir kademe, her üç yıl bir derece hesabıyla ilave edilmek suretiyle bulunacak derece ve kademeye yükseltilmesi, 657 sayılı Kanunun 36 ncı maddesinin sınıflar ve öğrenim durumları itibariyle belirlenen giriş ve yükselinebilecek derece ve kademelerin aşılmaması olarak belirlenmiştir.

Mezkur maddenin uygulamasına ilişkin 7/03/1996 tarihli ve 22573 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 142 seri numaralı Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğinin 4 üncü maddesinin "Ön lisans belgesi veya ön lisans diploması üzerine intibak yapılanların durumu" başlıklı (A) bölümünde? "Danıştay 5 inci Dairesinin anılan Kararında belirtildiği üzere yükseköğretim kurumlarının ilk iki yıllık bölümünü başarı ile tamamlayanlardan 3 üncü sınıfa geçenlerin 105 Seri No'lu Genel Tebliğin 1 inci maddesi gereğince yükseköğretim kurumlarından almış oldukları belgeler ön lisans diploması olmadığından intibaklarının yapılmasına bu tebliğin yayımı tarihinden itibaren son verilecek ve ilgililer tarafından bir üst öğrenimi bitirdiklerine ilişkin "diploma"nın getirilmemesi halinde intibak işlemi yapılmayacaktır." ifadesi yer almıştır.

Bu itibarla, yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar çerçevesinde? lisans öğrenimine devam etmekte olan memurun , birinci ve ikinci sınıf derslerinden başarılı olarak okulundan ilişik kesmesi halinde ön lisans diploması almadan 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesinin "Ortak Hükümler" Bölümünün (A) fıkrasının 12/d bendi hükmü uyarınca üst öğrenim intibakının yapılamayacağı değerlendirilmektedir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önlisans diploması almadan 3. ve 4. sınıfa devam eden memurlar dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN