sorularınızı yanıtlıyor: Sağlık Bakanlığından aday memur olarak çalışanlar dikkat!

emrinde aday memur olarak çalışmakta iken istifa edenler ayrıldığı Kuruma 657 sayılı Kanunun 92 nci maddesine göre yeniden atanması mümkün mü? sorularınızı cevaplıyor!

Giriş Tarihi: 19.6.2019 12:27 Güncelleme Tarihi: 19.6.2019 12:28
Sabah Memurlar sorularınızı yanıtlıyor: Sağlık Bakanlığından aday memur olarak çalışanlar dikkat!

Soru: Sağlık Bakanlığında aday memur olarak çalışmakta iken ailevi nedenlerden dolayı istifa ettim. Adaylık döneminde ayrıldığım için kuruma yeniden dönme hakkım var mı? Ne yapmam lazım?

Cevap: 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92 nci maddesinde? "İki defadan fazla olmamak üzere memurluktan kendi istekleriyle çekilenlerden veya bu Kanun hükümlerine göre çekilmiş sayılanlardan tekrar memurluğa dönmek isteyenler, ayrıldıkları sınıfta boş kadro bulunmak ve bu sınıfın niteliklerini taşımak şartıyla ayrıldıkları tarihte almakta oldukları aylık derecesine eşit bir derecenin aynı kademesine veya 71 inci madde hükümlerine uyulmaksuretiyle diğer bir sınıfta eşit derecedeki kadrolara atanabilirler....." hükmü yer almaktadır.

Diğer taraftan, aday memur olarak çalışmakta iken istifa edenlerin yukarıda yer verilen haktan yararlanabilecekleri ancak ayrıldıkları kuruma dönebilmeleri halinde mümkün bulunmaktadır

Bu itibarla, aday memur olarak çalışmakta iken istifa etmeniz nedeniyle, 657 sayılı Kanunun 92 nci maddesi çerçevesinde ayrıldığınız kurum olan Sağlık Başkanlığı emrine atanmanız kadro ve hizmet ihtiyaçları çerçevesinde anılan Kurumun takdirinde bulunmakta olup sadece bu kuruma başvurmanız mümkün bulunmaktadır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sabah Memurlar sorularınızı yanıtlıyor: Sağlık Bakanlığından aday memur olarak çalışanlar dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN